Etterspurt dokumentarfilm-premiere for Wardruna

Wardruna slipper en langdokumentar som skildrer bandets turnéliv og hvordan albumet «Birna» ble til.

Publisert

Filmen «Tracking Birna: From Earth to Light and Earth Again» lover å gi et sjeldent innblikk i et av dagens mest unike og internasjonalt suksessrike, norske musikkprosjekter, heter det i omtalen fra Sony Music.

Dokumentaren har førpremiere i Utrecht, Oslo og Krakow neste uke. Allerede er visningen i Nederland utsolgt, mens norske fans kan se den 12. mars på Vega Scene i Oslo.

Filmen tar seerne med fra prestisjetunge arenaer som Royal Albert Hall i London, Centennial Hall i Wroclaw og det gamle amfiteateret i Pompeii – til Blackfeet-nasjonens hellige steder i Montana. Her er materiale både fra den nylige Europa-turneen som fulgte halvannet år med verdensturné.

Einar «Kvitrafn» Selvik forteller også om den kreative prosessen som ligger bak musikken til Wardruna. Det har skaffet dem publikum over hele verden. De spiller flere konserter ute enn hjemme – selv om Wardruna i juni gjør sin største norske konsert hittil under OverOslo-festivalen, med musikalske gjester som Mari Boine, Gåte og Ævestaden.

Sjettealbumet «Birna» utkom i januar i fjor. Tittellåten – som betyr binne på gammelnorsk – utforsket forholdet mellom menneske og bjørn.

– For meg handler «Birna» mest om naturens syklus, noe av det bjørnen kan lære oss fordi den er så uendelig syklisk i måten den viser seg for oss og lever, sier Einar Selvik i filmtraileren.

Etter mer enn 15 år med utsolgte konserter og jevn global vekst, er Wardruna nominert til Spellemannpris i kategorien for Årets internasjonale suksess.