Ett av Russlands største oljeraffineri truffet
Oljeraffineriet i Rjazan produserer bensin, jetdrivstoff og diesel, og har en avgjørende rolle i å forsyne russiske okkupasjonsstyrker med drivstoff.
Det ukrainske droneangrepet fant sted natt til 6. desember. Oljeraffineriet ligger dypt inne i Russland, om lag 200 kilometer fra Moskva. Det er niende gang Ukraina angriper Rjazan.
– Rjazan-raffineriet, med en kapasitet på 17,1 millioner tonn olje per år, er et av de største oljeraffineringsforetakene i Russland. Resultatene og omfanget av skadene blir avklart, skriver den ukrainske generalstaben i et innlegg på sosiale medier, ifølge Kyiv Independent og Ukrinform.
På sosiale medier har innbyggere rapporterte om angrepet på raffineriet. det verserer også videoer av angrepet, og viser flammer og røyk som velter opp fra raffineriet.
Russisk guvernør bekrefter angrep
Den russiske guvernøren i Rjazan oblast, Pavel Malkov, har også bekreftet rapporter om droneangrepet, og hevder at brannen ble raskt slukket uten at alvorlige skader er registrert, melder Bloomberg.
Det er vanlig at partene overdriver eller underdriver fakta etter fiendtlige angrep. Det er ofte vanskelig eller umulig å verifisere påstander fra de stridende partene, spesielt på russisk territorium, da uavhengige medier ikke er til stede.
Russlands forsvarsdepartement har bekreftet at minst 29 ukrainske droner ble skutt ned over Rjazan oblast, men utover det har de få detaljer om angrepet.
Ifølge Reuters har Ukraina gjennomført minst 17 større angrep mot russiske raffinerier, drivstoffdepoter og rørledninger, skriver TVP World.
«Svekker fiendens offensive evner»
I tillegg til angrepet mot oljeraffineriet i Rjazan, skal ukrainske droner også ha truffet Alchevsk stålverk i Luhansk-provinsen, en del av den større Donbas-regionen.
«For å svekke fiendens offensive evner ytterligere, utførte ukrainske styrker et angrep på Alchevsk metallurgiske anlegg som produserer ammunisjon, skriver Defence Express.
De ukrainske angrepene kommer samtidig som russiske styrker utførte nok et massivt angrep mot Ukraina. Blant annet ble et viktig jernbaneknutepunkt utenfor Kyiv rammet. Ifølge Ukrainas luftforsvar skal Russland ha brukt hele 653 droner og 51 raketter i angrepet. 585 droner og 30 raketter skal ha blitt skutt ned ved hjelp av vestlige luftforsvarssyetem.
– Russland ignorerer alle forsøk på å få fred
– Russland fortsetter å ignorere alle forsøk på å få fred og angriper i stedet kritisk sivil infrastruktur, inkludert energianlegg og jernbanene våre. Dette viser at ingen beslutninger om å styrke Ukraina og øke presset mot Russland kan utsettes. Og spesielt ikke under påskudd av en fredsprosess, skriver Ukrainas utenriksminister Andrij Sybiha på X.
Begge land prøver å utmanøvrere hverandre ved å angripe sivil infrastruktur. Angrepene mot ukrainsk energiforsyning betegnes som kritisk, mens Russland er påført betydelige nederlag mot landets oljeressurser, noe som har utløst mangel på drivstoff i store deler av Russland.
Angrepene har også svekket Russlands eksportinntekter, og påført Vladimir Putin et betydelig prestisjetap ettersom krigen nå får stadig mer alvorlige konsekvenser for russere. I løpet av februar vil krigen gå inn i sitt femte år. Hundretusenvis av soldater er enten drept eller såret. Millioner av ukrainere er drevet på flukt, blant annet til Norge.