Verden
Estland boikotter EU-møter der Ungarn er vertskap
Estland slutter seg til boikotten av Ungarns EU-presidentskap og vil ikke sende statsråder til EU-møter som avholdes i Ungarn.
– Ungarn har misbrukt sitt EU-presidentskap med sine handlinger og alvorlig undergravet dets kredibilitet, sa en talsperson for regjeringen på estisk radio fredag, ifølge DPA.
Ungarn har for tiden det seks måneder lange rullerende presidentskapet i EU-rådet. Dette betyr blant annet at landet er ansvarlig for å være vertskap for en rekke uformelle ministermøter.
Statsminister Viktor Orban har fått hard kritikk fra andre EU-land for turer til Moskva og Beijing, og for å ha besøkt Republikanernes presidentkandidat Donald Trump i Florida.
Sverige og Litauen var de første som kunngjorde at de ikke vil sende statsråder til møtene i Ungarn, mens Latvia har sagt at de vil vurdere hvert enkeltmøte.
Estland fortsetter å møte på offisielle EU-møter i Brussel, ifølge talspersonen.
Video: Orban advarer om tredje verdenskrig
Orban dro på et overraskende besøk til Moskva i juli på et selverklært «fredsoppdrag» for å holde samtaler med Russlands president Vladimir Putin. Det ble møtt med ramsalt kritikk fra mange EU-land, blant dem Estland, en av Ukrainas sterkeste støttespillere.
Etter turen kunngjorde EUs utenrikssjef Josep Borrell en boikott av et planlagt utenriksministermøte i Budapest. Ministerne møttes heller i Brussel.