Nyheter
Erna Solberg ut mot Julie Brodtkorb: – Da har hun aldri kjent Høyre veldig godt
Brodtkorb får passet påskrevet av sin tidligere sjef etter drivstoffavgift-utspill.
Det var i et intervju med VG torsdag at Brodtkorb uttrykte sin skuffelse over at Høyre ikke ønsker å videreføre avgiftskuttet på drivstoff, med den konsekvens at det nå ikke er flertall for dette på Stortinget.
– Jeg kjenner ikke igjen et Høyre som er mot avgiftslette for næringslivet. Jeg kjenner ikke igjen et Høyre som rabler opp et partiprogram når man er midt i en situasjon der det er én ting det er flertall for, og det er dette. Og jeg kjenner ikke igjen et Høyre som er mindre næringsvennlig for distriktene enn partiet Rødt, sa Brodtkorb til avisen.
Brodtkorp er i dag administrerende direktør i Maskinentreprenørenes Forbund (MEF), men har bakgrunn fra Høyre.
I Erna Solbergs første periode som statsminister var Brodtkorb statssekretær og stabssjef ved Statsministerens kontor fra oktober 2013 til april 2017. Nå får Brodtkorb passet påskrevet av nettopp Solberg.
– Dersom Julie Brodtkorb ikke kjenner igjen et Høyre som advarer mot løpende budsjettbehandlinger og krisepakker, så har hun aldri kjent Høyre veldig godt, sier den tidligere statsministeren til VG.
Brodtkorb sier til VG at hun ikke ønsker å kommentere kritikken fra sin tidligere sjef.
Støtter Søreide
Høyre-leder Ine Eriksen Søreide mener skattekutt vil være en bedre løsning enn å videreføre avgiftskutt på drivstoff.
Bare i en krisesituasjon vil det være aktuelt å støtte et nytt avgiftskutt, har hun uttalt.
Både flere Høyre-ordførere og Senterparti-leder Trygve Slagsvold Vedum har bedt Søreide om å snu i saken.
Solberg støtter Søreides drivstoff-nei.
– Å gjøre endringer i skatte- og avgiftssystemet løpende flere ganger i året utenfor budsjettbehandling, vil over tid gi langt mer skade enn glede for næringslivet, som trenger forutsigbarhet, sier hun til VG.
– Ikke riktig å forlenge
Under partilederdebatten i Arendal torsdag kveld, holdt Søreide fast ved sitt standpunkt.
– Det er forskjell på krise og hverdag og mer normale situasjoner. Nå er vi i en mer normalsituasjon når det gjelder oljeprisen. Derfor er det ikke riktig å forlenge avgiftskuttene nå, sa Søreide.
Vedum og Frp-leder Sylvi Listhaug gjentok sin oppfordring til Søreide om å snu.
– Høyre må snu, så løser vi dette i morgen, i stedet for å ha et seminar om hva vi skal gjøre om fire år, sa Vedum.