Er Taiwan forberedt på en kinesisk invasjon?

Taiwan har sjø på alle kanter. Bak horisonten hviler den kinesiske kjempen.

Taiwanske reservister under militærøvelsen Han Kuang i sommer.
Publisert Sist oppdatert

I løpet av de siste årene har spenningen mellom Kina og Taiwan økt. Det har gjentatte ganger blitt registrert store antall militærfly og krigsskip i området rundt øynasjonen. Mektige kinesiske myndighetspersoner gjentar gang på gang at «Taiwan er uatskillelig del av Kina».

Derfor er dette relevant

En kinesisk invasjon av Taiwan kan få store konsekvenser for stillehavsregionen og andre deler av verden. Det hele kan for eksempel dra USA inn i en konflikt med Kina. Dette kan du lese mer om på ABC Nyheter på et senere tidspunkt.

– Folkets frigjøringshær er en sterk kraft som forsvarer nasjonal gjenforening og vil aldri tillate at taiwanske separatistforsøk lykkes, sa Kinas forsvarsminister Dong Jun i september.

Er Taiwan forberedt?

Hvert år avholder Taiwan militærøvelsen Han Kuang. Årets øvelse gikk av stabelen i juli og regnes som den største og lengste hittil. Taiwanske militærstyrker og resten av samfunnet øvde på forsvar av øynasjonen i ti dager.

Denne uken skriver Newsweek at det i det siste er blitt avholdt invasjonsøvelser på begge sider av Taiwanstredet.

Øystein Tunsjø er professor ved Institutt for forsvarsstudier.

Øystein Tunsjø er professor ved Institutt for forsvarsstudier og forsker blant annet på Kina og østasiatisk sikkerhetspolitikk. Om Taiwan er godt nok forberedt på en kinesisk invasjon kommer an på hvor mye kraft og hjelp de blir møtt med dersom det skulle skje, mener han.

– Hvis Kina invaderer Taiwan og amerikanerne bestemmer seg for å ikke hjelpe til, tror jeg ikke de kommer til å klare å hindre en kinesisk invasjon, sier professoren til ABC Nyheter.

I februar 2022 startet Vladimir Putin og hans Russland fullskalainvasjonen av nabolandet Ukraina. Siden da har haugevis av våpen og annet utstyr funnet veien inn i det krigsherjede landet, særlig over Ukrainas vestlige grense til Polen.

Sammenlignet med Ukraina er det vanskelig for Taiwan å stå i en krig i lengre tid, mener Tunsjø.

– Taiwan er en øy. Dette er isolerende og gjør etterforsyning av våpen og andre ressurser vanskelig. Ukraina har et stort område i vest hvor våpen og andre forsyninger kan komme inn. Det har på ingen måte vært lett for ukrainerne, men de har klart å opprettholde forsvarsevnen.

Kinas president Xi Jinping (i midten).

Sjø på alle kanter: Ikke bare ulemper

Selv om geografien byr på utfordringer for Taiwan, finnes det også fordeler. Tunsjø påpeker at en eventuell kinesisk invasjon av Taiwan må skje i form av en amfibieoperasjon. Dette innebærer å sette i land styrker fra sjøen på et fiendtlig område.

– For Kina vil en amfibieoperasjon være svært krevende. Det er ikke sikkert de lykkes med dette dersom amerikanerne er villig til å forsvare Taiwan, sier professoren og legger til:

– Dette er en avansert militær øvelse hvor Kina må klare å samkjøre sjø-, luft-, land- og cyberstyrker for å få operasjonen til å fungere. Kineserne har avholdt større og større øvelser, men de har ikke gjennomført militære fellesoperasjoner i en krigssituasjon hvor det faktisk blir skutt tilbake.

Kina betrakter Taiwan som en del av sitt territorium og har lovet å «gjenforene» seg med den selvstyrte og demokratiske øya, om nødvendig ved bruk av makt. Dette er et krav Taiwan på det sterkeste avviser.

Tunsjø sier at det er få steder på Taiwan hvor en invasjonshær kan gå i land og sikre brohoder.

– Dette kan føre til flaskehalser da det er begrenset hvor mange skip som kan legge til kai om gangen. En slik kork kan føre til at kinesiske skip blir stående stille og bli enkle mål for taiwanske styrker dersom de vil og kan ramme dem.

Taiwanske stridsvogner under en militærøvelse i 2024.

Kan ta flere år – hvis det skjer

Komplekset rundt Kina og Taiwan går tilbake til den kinesiske borgerkrigen som tok slutt i 1949. Kommunistpartiet, ledet av Mao Zedong, gikk seirende ut av konflikten. Den tapende parten som ble ledet av Chiang Kai-shek og nasjonalistpartiet trakk seg da tilbake til Taiwan.

Siden da har Folkerepublikken Kina hatt kontroll over fastlandet, mens Republikken Kina har beholdt sin egen regjering og politiske struktur på Taiwan.

Et kinesisk bombefly av typen H-6 fotografert av taiwanske luftstyrker utenfor i 2020. Flyet i forgrunnen er et taiwansk jagerfly.

Kina har på ingen måte lagt skjul på at de ønsker å føre Taiwan under Beijings kontroll.

– Det kommer nok til å ta noen år før vi eventuelt ser en kinesisk invasjon av Taiwan. Klarer Beijing å være tålmodige, er det gunstig for Kina. Den militære maktbalansen dreier seg mer i Kinas favør for hvert år som går, sier Tunsjø.