Verden
En drept og fem såret i flere skyteangrep i Israel
En mann ble skutt og drept og fem andre såret i flere angrep i Israel søndag. Angrepene etterforskes som terror.
Soldater ble sendt til området, som ligger nær grensen til den okkuperte Vestbredden, for å lete etter mistenkte.
Israelsk politi opplyser at de skjøt og drepte en 21 år gammel palestiner med israelsk statsborgerskap, melder avisene Times of Israel og The Jerusalem Post.
Politiet omtaler mannen som terrorist, en betegnelse som benyttes flittig om palestinere i Israel.
– Soldatene, sammen med ekstra medisinsk personell, begynte omfattende søk etter flere terrorister og gir medisinsk behandling til de sårede, opplyste det israelske militæret (IDF).
Den drepte var en 55 år gammel reservist som var leder for en lokal beredskapsstyrke. Minst fem ble såret, og tilstanden for en av dem beskrives som kritisk.
På et regjeringsmøte senere på dagen fortalte statsminister Benjamin Netanyahu at politiet hadde pågrepet en mulig medhjelper.
Ifølge politiet er dette en mann i 20-årene fra byen Tayibe, der de fleste av de 50.000 innbyggerne er palestinere. Mannen skal ha angrepet politifolkene med en knust flaske da de kom for å pågripe ham.
Ambulansetjenesten Magen David Adom opplyser at skudd først ble avfyrt ved en bensinstasjon nær Kochav Yair, som ligger noen kilometer lenger sør. Her skal to personer ha blitt såret.
Deretter kom det meldinger om folk som var skutt to andre steder i nærheten. Folk i området ble bedt om å holde seg innendørs.