Ekstremt Taiwan-grep: – Vil få enorme konsekvenser

Taiwan frykter i verste fall et Kina-angrep, og går denne uken til det skritt å dele ut håndbøker i sivilforsvar til øyas 23,5 millioner innbyggere.

TAIWAN-KRAV: Beijing og president Xi Jinping hevder Taiwan er kinesisk territorium.
Publisert

Denne artikkelen ble først publisert av Finansavisen.no

Tidligere i høst omtalte Reuters det Taiwan hevder er Kinas nye taktikk i deres «gråsonekrigføring»: kapping av undersjøiske kabler som gir øya nettilgang.

DELER UT: Visegeneralsekretær Lin Fei-fan i Taiwans nasjonale sikkerhetsråd viser frem håndboken som nå skal sendes ut til øyas innbyggere.

Mandag melder samme nyhetsbyrå at taiwanske myndigheter denne uken vil begynne å dele ut håndbøker i sivilforsvar til innbyggerne, for å forberede dem på nødsituasjoner – inkludert muligheten for et kinesisk angrep.

– Villige til å handle

Håndboken, som ble presentert i september, inneholder instruksjoner om hva man skal gjøre i møte med fiendtlige soldater, og understreker at alle påstander om at Taiwan har overgitt seg skal anses som falske. Den gir også veiledning om hvordan man finner tilfluktsrom og forbereder nødutstyr.

– Vi trenger at folk på begge sider av Taiwan-stredet forstår at det vil få enorme konsekvenser hvis Kina tar den gale beslutningen, fordi det taiwanske folk både har vilje og et klart engasjement for å forsvare seg selv. Folk er villige til å handle for å beskytte hverandre, sier visegeneralsekretær Lin Fei-fan i Taiwans nasjonale sikkerhetsråd til Reuters.

– Utsendelsen til mer enn 9,8 millioner postkasser over hele øya starter denne uken, og håndbøker på engelsk og andre fremmedspråk vil også bli distribuert snart, fortsetter Lin.

– D-dag vs. hverdag

Beijing hevder demokratisk styrte Taiwan er kinesisk territorium, og har ikke utelukket bruk av makt for å ta kontroll over øya. Den taiwanske regjeringen avviser kravet og hevder på sin side at kun Taiwans befolkning kan bestemme øyas fremtid.

Håndboken skisserer ifølge nyhetsbyrået ulike scenarier taiwanere kan stå overfor. Cyberangrep, inspeksjon av fartøy, kapping av undersjøiske kabler, naturkatastrofer og selveste «worst case» – en fullskala invasjon.

– Taiwan står allerede overfor hybridkrigføring fra Kina, inkludert cyberangrep, infiltrasjon, desinformasjonskampanjer og militær inntrengning, sier Lin.

– Dette handler om D-dagen versus hverdagen. D-dagen betyr faktisk invasjon. Vi er åpenbart ikke i D-dag-modus, men står overfor det som kan kalles daglig trakassering, fortsetter han.

Kina avviser traktat

Beijing begrunner sitt suverenitetskrav overfor Taiwan med to allierte avtaler inngått i løpet av andre verdenskrig – Kairo- og Potsdam-erklæringene – som krevde øya tilbakeført fra Japan til Kina etter krigen.

– I år knyttet Kina for første gang disse avtalene til da FN i 1971 trakk tilbake sin anerkjennelse av Taiwans daværende KMT-regjering, sa direktør for Center for Cross-Strait Relations ved det taiwanske universitetet Tamkang, Chang Wu-Ueh, til Financial Times, i september.

Vesten bestrider dette, og viser til San Francisco-traktaten fra 1951, da de allierte formelt endte krigen med Japan. Her ble Taiwan-spørsmålet stående åpent, men denne traktaten blir avvist av Kina.

Kinas kontor for taiwanske anliggender returnerte ikke umiddelbart Reuters-henvendelser om kommentarer til utdelingen av håndbøker.