Norge
Eksperter: Trumps nye toll får liten betydning
USAs beslutning om å heve tollsatsen på norske varer fra 10 til 12,5 prosent får neppe store følger, tror flere eksperter.
– Dette er ingen stor endring, sier sjeføkonom Harald Magnus Andreassen i Sparebank 1 Markets til NTB.
Bare rundt 3 prosent av Norges samlede eksport går til USA, og en tredel av eksporten er også unntatt den nye tollsatsen.
Har tjent godt
Norske eksportbedrifter er vant til å takle valutasvingninger som gir langt større utslag på bunnlinjen, påpeker Andreassen.
– De siste årene har krona vært veldig svak og konkurranseevnen til norske oppdrettere og sjømatindustrien har vært veldig, veldig god, sier han.
Norsk sjømatnæring er også dyktige til å finne nye markeder, påpeker Andreassen.
Det underbygges av tall fra næringen selv.
Finner nye markeder
Mens eksporten av sjømat til USA ifølge Norges sjømatråd falt med hele 28 prosent i første halvår, falt den samlede eksport av sjømat med bare 1 prosent.
Det skyldtes også krigen i Midtøsten, som har påvirket verdenshandelen.
– Fisken finner fram til kjøpere uansett, sier Andreasen.
Han viser til at sjømatnæringen også fant nye markeder da Kina stanset importen av laks etter at Norge ga fredsprisen til den kinesiske demokratiforkjemperen Liu Xiaobo i 2010.
Nå har Kina passert USA som en av Norges største mottakere av sjømat.
Gode år
– Øvrig norsk industri har også hatt veldig sterke driftsresultater de siste årene og har knapt tjent mer noensinne, sier Andreassen.
Han mener derfor at både sjømatnæringen og øvrig industri er godt rustet til å takle president Donald Trumps siste tollutspill.
– Det er selvsagt ikke positivt, verken for amerikanerne eller for oss. Alle taper på det, men Trump kjører jo på med den samme gamle visa uansett, sier Andreassen.
– Trumps toll er en ekstra risikofaktor som er unødvendig, men heldigvis så rammer den amerikanske husholdninger og bedrifter mest, konkluderer han.
– Liten betydning
Professor Ola H. Grytten ved Norges Handelshøyskole (NHH) er enig.
– 12,5 prosent toll er mye lavere enn det vi så for oss for bare noen måneder siden, sier han til NTB.
– Vi bør vel heller puste lettet ut, mener han.
At Norge får 2,5 prosent høyere tollsats enn EU har marginal betydning, men vil selvsagt merkes av enkelte bedrifter, mener Grytten.
– Men for norsk økonomi og næringsliv som helhet har dette liten betydning, sier han.
Tegner dystrere bilde
Sjømatnæringen selv tegner et atskillig dystrere bilde av situasjonen.
– Med dagens vedtak risikerer vi å tape ytterligere markedsandeler til konkurrenter som får bedre vilkår enn Norge, sier administrerende direktør Geir Ove Ystmark i Sjømat Norge.
Han viser til at Færøyene og Island helt slipper toll i USA, mens Canada, EU og Storbritannia slipper unna med 10 prosent.
– Medieskapt
I likhet med Andreassen og Grytten finner advarer også analytiker Christian Olsen Nordby i Arctic Securities mot å krisemaksimere.
– Det blir litt mer toll, slik at prisene de oppnår i USA blir litt lavere. Den store påvirkningen var imidlertid da en gikk fra 0 til 10 prosent toll, sier han til IntraFish.
Nordby mener at mye av oppstyret rundt Trumps tolløkning er medieskapt og viser til at også Chile, som har en stor oppdrettsnæring, har fått en tollsats på 12,5 prosent.
– Vi tror at markedet vil flyte ganske likt som det har gjort fram til nå, sier Nordby.