Eksperter: Märtha og Durek risikerer kjemperegning
Det kan bli dyrt hvis ekteparet ikke når frem med søksmålet de har anlagt, sier advokater.
Søksmålet prinsesse Märtha Louise og ektefellen Durek Verret har levert inn i USA retter seg mot personer i Verrets tidligere krets.Stian Lysberg Solum / NTB
Da risikerer de nemlig å måtte betale det de saksøkte har brukt på advokater. Det kan bli dyrt, sier advokat Jon Wessel-Aas til VG.
Hvor dyrt, avhenger av hvor langt det går.
Jon Wessel-Aas, advokat i firmaet Glittertind, er ekspert på medierett og ytringsfrihet.Fredrik Varfjell / NTB
– Men om det går til full behandling og dom i bare én rettsinstans, vil det alene kunne innebære at de saksøktes advokatkostnader til sammen utgjør kanskje et titalls millioner kroner, sier advokat Wessel-Aas til avisen.
Anklager om ærekrenkelser og brudd på taushetsavtaler utgjør kjernen i søksmålet.
Annonse
Annonse
Paret anfører at falske påstander har skadet deres helse, økonomi og karrieremuligheter.
Tidslinje: Hendelser i kongefamilien
Hendelsene har kommet tett for den norske kongefamilien de siste månedene.
17. august: Kong Harald innlegges på Rikshospitalet, sykmeldt i to uker etter å ha blitt behandlet med kortison for hemolytisk anemi.
21. august: Sykehusoppholdet må forlenges, og fylkesturen til Trøndelag i september avlyses.
25. august: Sølvbryllupsdagen for daværende kronprins Haakon og kronprinsesse Mette-Marit tones ned, og den offisielle feiringen er utsatt på grunn av kronprinsesse Mette-Marits helsetilstand.
26. august: Kronprins Haakon står alene på slottsbalkongen og følger Gardens oppvisning på Slottsplassen, mens hans far er innlagt.
26. august: I en pressemelding og på sosiale medier opplyser Durek Verrett at han har gjennomgått en vellykket nyretransplantasjon ved Oslo universitetssykehus, etter flere år med alvorlig sykdom.
27. august: Kongehuset opplyser at kong Haralds helsetilstand er svært alvorlig. Folk begynner å legge ned blomster på Slottsplassen.
28. august: Kong Harald sovner inn klokka 6.35 på Rikshospitalet. Kongehuset sender ut melding om dødsfallet to timer senere. Det holdes ekstraordinært statsråd der både kong Haakon og kronprinsesse Ingrid Alexandra er med. Kongens båre kjøres fra Rikshospitalet til Slottet.
29. august: Den Nationale Scene i Bergen har lukket premiere for «Sønnen», et teaterstykke om kongehusets utfordringer og rettssaken mot Marius Borg Høiby. Avgjørelsen blir kritisert.
29. august: Sørgegudstjenester blir holdt over hele landet. Kong Haakon, kronprinsesse Ingrid Alexandra, prins Sverre Magnus og dronning Sonja deltar i Asker kirke.
31. august: Etter kongens dødsfall beslutter Viaplay å utsette premieredatoen for TV-serien «Alternative Norge», der Märtha Louise og Durek Verrett er blant profilene.
31. august: Kong Haralds båre føres fra den røde salong i Slottet til Slottskapellet. Båren følges av kong Haralds barn og barnebarn, samt dronning Sonja, dronning Mette-Marit og Marius Borg Høiby.
1. september: Kong Haakon avlegger sin ed til Stortinget. Kronprinsesse Ingrid Alexandra avlegger sin ed skriftlig på Slottet. Dronning Mette-Marit er ikke med, grunnet komplikasjoner etter lungetransplantasjonen, og blir observert på vei inn på Rikshospitalet.
7. september: Oslo tingrett avgjør at Marius Borg Høiby fortsatt skal holdes varetektsfengslet med fotlenke fram til 5. oktober. Han samtykker.
9. september: Gravferd for kong Harald. Kongelige fra hele Europa deltar i prosesjon fra Slottet til Oslo domkirke, der seremonien holdes. Kong Haralds båre blir så fulgt til Akershus slottskirke. Kongefamilien hilser folkemengden fra slottsbalkongen på ettermiddagen.
11. september: Prinsesse Astrid dør, 94 år gammel.
17. september: Borgarting lagmannsrett kunngjør at Høibys anke skal behandles fra 9. februar neste år. Det er satt av 16 dager til ankeforhandlingen.
18. september: Kong Haralds sarkofag vises fram for første gang. Den står nå side om side med de to andre sarkofagene i det kongelige mausoleet på Akershus festning i Oslo.
23. september: Prinsesse Astrids gravferd finner sted i Ris kirke i Oslo.
Kilde: NTB.
Advokat Carl Bore sier til VG at nedsiden ved å ta ut søksmål i USA er nettopp det at advokatene ikke er billige i drift.
– Timepriser på over 20.000 kroner er ikke ukjent i de største byene, som Los Angeles.
Advokatene Richard Roth og Jamie Campbell, som representerer Märtha og Durek, ønsker ikke å kommentere den økonomiske risikoen overfor VG.
De henviser ellers til søksmålet.
Advokatene Wessel-Aas og Bore sier begge at ekteparet også potensielt risikerer å bli saksøkt for ærekrenkelser av noen av de som de selv har saksøkt nå. Wessel-Aas understreker at det er «svært hypotetisk».