Verden

Ekspert: Forventer nye ukrainske gjennombrudd

Hvordan vil krigen i Ukraina utvikle seg i 2023? Dette tror ekspertene.

En ukrainsk soldat avbildet i november utenfor byen Bakhmut i Donetsk-regionen, øst i Ukraina.
Publisert Sist oppdatert

Hovedlærer ved Krigsskolen Palle Ydstebø sier krigen i stor grad vil avgjøres av hvor store ressurser de ukrainske og russiske styrkene kan få fram til fronten.

Det vil igjen avhenge av økonomiske og industrielle forhold. For Ukraina sin del er det tale om vestlig politiske vilje, økonomi og krigsindustri. Vesten er fullstendig overlegen Russland på alle felt, men Russland kan fortsatt bruke de store mengdene materiell og ammunisjon de har på lager, sier han til ABC Nyheter.

De siste månedene har det vært en rekke fremskritt for de ukrainske styrkene. På russisk side rapporteres det om dårlig organisering, moral og ledelse.

Her kan du lese alt om krigen i Ukraina!

Forventer nye gjennombrudd

Ydstebø legger til at tilstanden på lagrene er variable, og det er usikkert hvor mye Russland har av ulike typer og hvor mye som fortsatt kan brukes.

Seniorforsker ved Norsk utenrikspolitisk institutt, Karsten Friis, spår en «delvis» utmattelseskrig gjennom 2023.

– Jeg forventer nye ukrainske gjennombrudd her og der langs frontlinjen, men det spørs om de har evne til å presse russerne helt ut. Det er vanskelig å spå, sier han til ABC Nyheter.

– Kan true Putins makt

Seniorforsker Karsten Friis nye ukrainske gjennombrudd. Foto: Mats Bakken
Seniorforsker Karsten Friis nye ukrainske gjennombrudd.

Friis mener en eventuell ny russisk mobilisering ikke vil være nok for Russland.

– Om Putin utlyser full ny mobilisering, slik den ukrainske forsvarsministeren hevder, vil det selvsagt kunne gi dem mer styrke på bakken på sikt, men det er heller ikke nok med soldater. De trenger også artilleri og stridsvogner, og det har de begrenset av. I tillegg er mobilisering svært upopulært, og kan true Putins makt i Moskva, mener forskeren.

I november uttalte Kreml -talsmann Dmitrij Peskov at Russland ikke har noen planer om en ny mobilisering.