Politikk
Ekspert: Dette vil Trump bruke for alt det er verdt
Donald Trump kommer helt sikkert til å bruke attentatet i Pennsylvania for alt det er verdt i tiden framover, mener USA-ekspert Hilde Eliassen Restad.
– Trump er jo en autoritær, illiberal politisk aktør som helt sikkert kommer til å bruke dette for alt det er verdt. Han har allerede sagt at dette bare vil styrke hans sak, og han vil få sine tilhengere til å tenke at alle er ute etter å ta dem, sier Restad til NTB.
Restad er førsteamanuensis ved Oslo Nye Høyskole og har fulgt amerikansk politikk over mange år. I 2022 skrev hun boken «Det amerikanske paradokset» hvor hun gikk tett inn på demokratiet i USA.
Restad er spent på hvilken effekt attentatet ha på valgkampen, men tror det ikke vil ha noen direkte effekt på valget i november.
Se video: Her avfyres skuddene
Økt sympati
– Nå må vi se på målingene i uka som kommer. Dette kan øke sympatien, men ikke nødvendigvis hvor mange som vil stemme på ham, sier hun.
At mannen som er utpekt som gjerningsmann bak attentatet, skal være medlem av Det republikanske partiet, tenker Restad kan gjøre det vanskeligere for Trump å slå politisk mynt på angrepet.
– Amerikansk politikk har alltid vært preget av politisk vold. En lang rekke presidenter og kandidater har vært utsatt for forsøk på drap og drap. Men USA er nå inne i en veldig ustabil periode som allerede er preget av vold. Det var bare dette som manglet, sier Restad.
Hun sier at det verste som kunne skjedd, sett fra Trumps ståsted, selvfølgelig ville vært om han ble drept. Samtidig sier hun at det beste som kunne skjedd, var om han ble utsatt for et attentat, men bare ble lettere skadet.
– Det kan han bruke det politisk, hvis man skal tenke så kynisk som Trump helt sikkert gjør, sier Restad.
– Ikke overraskende
Civita-rådgiver og USA-ekspert Eirik Løkke tror attentatet på Donald Trump og bildene av hendelsen vil ha betydelige konsekvenser for valgkampen.
– Den politiske situasjonen i USA er så polarisert at det dessverre ikke er overraskende med et slikt attentat. Det er veldig bra at han overlevde, sier Løkke til NTB søndag morgen.
USA-eksperten sier attentatet trolig vil få store konsekvenser for valgkampen til fordel for Trump. Han mener at bildene fra valgkampmøtet allerede har skapt sterke reaksjoner og skaper sterk kontrast mellom presidentkandidatene Donald Trump og Joe Biden.
– Bildet er allerede blitt ikonisk. Det får ham til å se ut som en sterk leder, som skaper en sterk kontrast til Biden som ser ut som en svak og gammel leder som velgerne mener er for gammel for å gjøre jobben som president, mener Løkke.
– Trump blir nok godt hjulpet av dette bildet, legger han til.
Konspirasjonsteorier
Noen timer etter attentatforsøket erfarer Løkke allerede at det florerer med konspirasjonsteorier om hendelsen. Også disse kan ha konsekvenser for den pågående valgkampen.
– Det er mange som mener at Biden kan stå bak det. Nå er det kritisk å få ut all informasjon om attentatpersonen, sier han.
Søndag morgen norsk tid identifiserte FBI mannen som 20-år gamle Thomas Matthew Crooks fra Bethel Park i Pennsylvania. Ifølge Washington Post var Crooks registrert som republikaner og viser til delstatens valgregister.
– Det er mange republikanere som heller ikke liker Trump, sier Løkke.