Verden

Ecuadors president hevder det var fusk ved valget

Ecuadors president Daniel Noboa hevder det var flere «uregelmessigheter» ved første runde av presidentvalget.

Ecuadors president Daniel Noboa fikk så vidt flest stemmer i første valgrunde. Han hevder valget var preget av fusk, noe valgobservatører fra EU avviser.
Publisert Sist oppdatert

Noboa fikk en syltynn seier over utfordrer Luisa Gonzalez, og de to møtes i en avgjørende valgrunde i april.

– Det var mange uregelmessigheter, sa Noboa tirsdag. Han la til at valgkampstabens telling ga ham «høyere tall» og at det ble jobbet med å sjekke tallene. Videre sier han at det er «titalls på titalls av tilfeller» der folk har blitt truet til å stemme på Gonzalez. Valgobservatører fra EU sier de ikke har sett noe bevis på fusk.

Konservative Noboa fikk 44,2 prosent av stemmene i søndagens valg mot venstreorienterte Gonzalez' 44 prosent, ifølge landets valgmyndighet. De to møtes på nytt 13. april.

Noboa drev valgkamp på myndighetens innsats mot landets narkokarteller, som har fått skylden for en økning i antall drap, bortføringer og utpressing i Ecuador de siste årene. Det ble registrert 47 drap per 100.000 innbyggere i landet i 2023. 14 måneder etter at Noboa tiltrådte, hadde tallet sunket til 38 per 100.000, ifølge landets myndigheter.

Juristen Gonzalez har tatt til orde for en større respekt for menneskerettighetene i krigen mot kartellene. Søndagens resultat viser at «folket vil ha endring», ifølge henne.

Den neste presidenten må også hanskes med omfattende statsgjeld, som har økt på grunn av krigen mot gjengene, og en fattigdomsrate på 28 prosent.