Norge
E6 over Saltfjellet og E10 over Bjørnfjell åpnet
Uvær i Nordland førte til at E6 over Saltfjellet og E10 Bjørnfjell var stengt fredag morgen. Etter åpning er risikoen stor for at de blir stengt på ny.
E6 over Saltfjellet i Rana og Saltdal kommune ble stengt natt til fredag, men ble åpnet igjen på dagen. Her tilsier Vegvesenets prognosetjeneste at fjellovergangen kan komme til å bli stengt igjen.
– Vi anbefaler at du vurderer alternative ruter. Driftspersonell har vurdert at det er sannsynlig at fjellovergangen blir stengt, skriver Vegtrafikksentralen.
Risikoen for stengning ble i 15-tiden vurdert til 52 prosent. Det meldes om redusert sikt og fare for snøfokk og fokkskavler.
Uværet stengte også E10 over Bjørnefjell i Narvik. Veien ble åpnet igjen, men fredag ettermiddag tyder prognosen på at det er 50 prosent risiko for at denne fjellovergangen må stenges i løpet av de neste seks til tolv timene.
På riksvei 77 Graddis i Saltdal i Nordland var det fredag ettermiddag kolonnekjøring på svensk side.