Durek Verrett i nytt intervju om kongeparet: – Har enorm respekt
Etter mediestormen i kjølvannet av Netflix-dokumentaren «Rebel Royals: An Unlikely Love Story», kommer prinsesse Märtha Louises ektemann med nye signaler.
I et intervju med det amerikanske magasinet Today.com, som er en del av NBC News, snakker Durek Verrett (50) åpent om sitt forhold til sine svigerforeldre, dronning Sonja og kong Harald.
Intervjuet ble publisert samme dag som dokumentaren hadde premiere. Da han blir minnet om kongeparets fordømmelse i 2022 av rasistiske holdninger som Durek møtte i Norge, blir han rørt.
– Vil du få meg til å gråte? Å se dem så modig stå frem og si noe som aldri har blitt sagt i noen monarkier sin historie. Jeg må si at jeg har enorm respekt for familien hennes. For måten de er villige til å se ting i øynene, snakke om det, og komme til et sted der vi kan bevare æren som familie, men samtidig støtte og elske hverandre, forteller Verrett.
– De så på meg som om jeg var gal
I dokumentaren tar Durek et voldsomt oppgjør med rasisme. I kontrast til uttalelsene til Today.com går han også langt i å antyde at kongeparet var uvitende og lite følsomme for hvilke utfordringer han møtte som farget mann i den norske offentligheten.
– Da jeg kom inn i hennes familie, visste ikke faren hennes, moren hennes og broren hennes engang hva rasisme var. Det var vanskelig, for de så på meg som om jeg var gal da jeg sa at det fantes rasisme. Jeg tror ikke at de ikke visste at rasisme fantes, men jeg tror ikke de forsto hvordan det påvirket meg, sier Verrett i dokumentaren.
– På moten å lufte skittentøyet i kongelige familier.
Uttalelsen fikk flere til å steile, og mange fikk behov for å slå ring om kongen og dronningen. I «Debatten» på NRK torsdag i forrige uke trakk blant andre forfatter Tor Bomann-Larsen og redaktør Harald Stanghelle frem kongens inkluderende egenskaper og klare antirasistiske holdninger.
I utlandet har Netflix-dokumentaren fått bred omtale. Den spanske storavisen El Pais trekker paralleller til dokumentarserien om prins Harry og hertuginne Meghan.
«Det er på moten å lufte skittentøyet i kongelige familier. Og de som gjør det, er ofte nettopp deres egne medlemmer», het det i en omtale av «Rebel Royals».
– I Norge kan du uten problemer tilføye skandaler
Danske Ekstra Bladet. mener dokumentaren føyer seg inn i rekken av skandaler i europeiske kongehus.
«Til vanlig forbinder mange kongehuset med glitter og glamour. I Norge kan du uten problemer tilføye skandaler til listen av nærliggende assosiasjoner. Den norske prinsessen Märtha Louise og hennes ektemann Durek Verrett har stått bak en god porsjon av dem», skriver avisen.
Noen dager etter at dokumentaren ble lansert, uttalte Verrett seg i en Instagram-video. Da ga han uttrykk for at han var misforstått, og at kritikerne bommer.
– Det er uheldig at folk ikke skjønner hva jeg mener. Jeg trenger at dere forstår at jeg ikke ser på meg selv som et offer i det hele tatt, fortalte Verrett.
– Er det ikke liksom grunnen til at vi er her på denne planeten?
I intervjuet med Today, som først var gjengitt av Se og Hør, utdyper prinsesse Märtha Louise hvorfor de har valgt å leve som de gjør, og svarer på kritikken de har blitt møtt med for tidligere uttalelser.
– Det handler om å være autentisk og ærlig mot hvem du er. Er det ikke liksom grunnen til at vi er her på denne planeten? Om det er å være opprørsk eller å være autentisk, så er jeg helt for det. Når folk kritiserer oss for disse tingene, tror jeg det bare viser deres egne begrensninger, forteller hun, hvorpå Durek Verrett repliserer at nordmenn ikke er vant til at noen av hennes kaliber er sammen med en sjaman.
– Leve uten å be om unnskyldning
Til tross for en mer forsonlig tone overfor kongeparet, forsvarer Verrett valget av livsstil og hvorfor de ikke vil la seg styre av hva andre mener.
– Jeg tror at det vi demonstrerer er å leve uten å be om unnskyldning, leve i sannheten om at vi er autentiske og ikke la andre mennesker tre inn i det rommet og diktere med sine meninger mot kjærligheten du virkelig har, for som min kone sa, kjærligheten overvinner alt, understreker Durek Verrett.
Kronprins Haakon uttalte seg tirsdag om Netflix-dokumentaren.
– Jeg har sett den. Jeg skal la være å bedømme den, men jeg syns jo at den ikke skiller godt nok mellom Kongehusets virksomhet og den kommersielle siden av Märtha Louise og Durek Verretts virksomhet, sa kronprinsen til pressen da han besøkte Hemsedal.