Drømmen om Amerika falmer

Helt siden 1500-tallet har folk kommet til Amerika i håp om et bedre liv, men den amerikanske drømmen har falmet og stadig flere unngår nå USA.

Kilometer på kilometer med mur og piggtråd, voktet av soldater, møter nå latinamerikanere som forsøker å krysse grensa fra Mexico til USA, som her utenfor San Diego.
Publisert Sist oppdatert

President Donald Trumps varslede deportasjon av millioner av innvandrere har ført til protester og opptøyer i byer, universiteter og kirker over hele USA.

Strengere grensekontroll, der besøkende risikerer å bli nektet innreise dersom de har ytret seg kritisk om Trumps politikk eller Israels krigføring mot palestinerne, gjør at mange nå tenker seg godt om før de besøker landet.

– Budskapet fra Washington er at du ikke er velkommen i USA, sier administrerende direktør Edwin van Rest i Studyportals, som sporer nettsøk fra studenter som vurderer studieplasser i andre land.

Studenters interesse for å ta utdanning i USA ble halvert fra januar til april i år og er nå på sitt laveste nivå siden koronapandemien, konstaterer han.

– Faktum er at det finnes gode muligheter andre steder, sier van Rest.

Romantiske forestillinger

Mange har hatt romantiske forestillinger om å leve i USA, men virkeligheten viser seg ofte å være annerledes enn forventet.

Skillet mellom fattig og rik har alltid vært stort, og mer enn hver tiende amerikaner – rundt 37 millioner – lever fortsatt under fattigdomsgrensa i verdens største økonomi, ifølge USAs statistiske sentralbyrå.

Statistikken viser også at rase og etnisitet spiller en avgjørende rolle når det kommer til fordeling av makt og velstand, noe som ser ut til å bli forsterket under Trump.

En rekke bransjer, blant annet turisme, handel, underholdning og utdanning, melder om synkende interesse blant utlendinger som tidligere strømmet til USA, lokket av den amerikanske drømmen.

En meningsmåling utført av Pew Research Center tidligere i år fant at oppfatningene om USA det siste året har forverret seg i 15 av de 24 landene som ble undersøkt.

Et land av innvandrere

Trump og hans tilhengere hevder at migranter som oppholder seg ulovlig i landet, truer amerikansk sikkerhet, arbeidsplasser og kultur. Men også personer som har lovlig opphold, har blitt fanget i Trumps garn.

USA har i store deler av sin historie oppmuntret til innvandring for å fremme økonomisk vekst. Samtidig har innbyggerne alltid vært splittet i synet på hvem som egentlig fortjener å bli amerikaner.

At USA er et land av innvandrere ble tydelig illustrert da Tysklands forbundskansler Friedrich Merz nylig besøkte Det hvite hus. Med seg hadde han den tyske fødselsattesten til Trumps bestefar Friedrich.

Friedrich Trump var en av millioner av tyskere som flyktet fra krig og nød og slo seg ned i USA på slutten av 1800-tallet. Historien om ham forteller ikke bare noe om innvandring, men også om skammen av å bli deportert. Etter å ha tjent en formue og fått amerikansk statsborgerskap, returnerte Friedrich Trump til Tyskland, men ble utvist fordi han ikke hadde avtjent verneplikt der.

– Hvorfor skal vi deporteres? Dette er veldig, veldig hardt for en familie, skrev han i 1905.

Trump selv har vært gift med to innvandrere. Ivana Zelníčková Trump, som døde i 2022, kom fra det daværende Tsjekkoslovakia. Hans nåværende kone Melania Knauss Trump ble født i det daværende Jugoslavia

Befolkningsvekst

Økt innvandring resulterte i fjor til den raskeste befolkningsveksten i USA på 23 år, viser tall fra landets statistiske sentralbyrå.

Folketallet økte med 3,3 millioner til over 340 millioner i 2024, og innvandring sto for hele 84 prosent av befolkningsveksten.

I 16 delstater ville folketallet ha sunket dersom det ikke hadde vært for innvandring, ifølge Brookings Institution.

Kaller det invasjon

Men mens mange amerikanere ser på innvandring som en kjærkommen tilstrømming av arbeidskraft og hjernekraft, ser Trump på det som «en invasjon».

Det har resulterte i en storslått kampanje for å skjerpe grensekontrollen og deportere million som oppholder seg ulovlig i landet. De fleste som risikerer deportasjon er latinamerikanere, og mange av dem har levd og betalt skatt i USA i årtier.

USAs rettsvesen har forsøkt å bremse presidenten, men har bare delvis lykkes.

En fersk meningsmåling viser at 46 prosent av de spurte støtter Trumps strenge linje, og det er langt flere enn dem som støtter den økonomiske politikken hans.

Lukker døra

Mens USA lukker døra for mange utenlandske studenter og forskere, tar flere europeiske land imot dem med åpne armer.

– Studenter og deres familier søker forutsigbarhet og sikkerhet når de velger hvilket land de skal stole på med sin fremtid, sier administrerende direktør Fanta Aw i Nafsa, en organisasjon som representerer internasjonale pedagoger.

– Den amerikanske regjeringens handlinger den siste tiden har naturligvis rystet mange og svekket tilliten deres til USA, sier han.

(©NTB)

USA er et land av innvandrere, president Donald Trumps familie er ikke noe unntak. Selv omtaler han innvandringen som en invasjon, vil deportere millioner og nekte studenter og andre som kritiserer ham selv eller Israel adgang.
Amerikanske marinesoldater vokter grensa mot Mexico i San Diego-området i California.
President Donald Trumps deportasjon av ulovlige innvandrere og strenge politikk har utløst omfattende protester flere steder i USA, som her i Portland i Oregon i midten av juni.
Stans krigen mot immigranter, lyder teksten på plakaten til denne demonstranten som i april protesterte mot president Donald Trumps strenge innvandringspolitikk i New York.
En pågrepet demonstrant i Los Angeles blir ført bort etter protestene mot president Donald Trumps strenge innvandringspolitikk i midten av juni.
President Donald Trumps varslede deportasjon av millioner av innvandrere har utløst store protester i flere amerikanske byer, som her i Philadelphia i begynnelsen av juni.
En gruppe deporterte migranter iført hånd- og fotjern om bord i et militært transportfly på vei fra USA til Guatemala i januar i år.
Studenter over hele USA har demonstrert i protest mot Israels krigføring på Gazastripen, som her ved Temple University i Philadelphia. Utenlandske studenter risikerer å bli utvist fra USA dersom de deltar i slike demonstrasjoner.
Millioner av turister finner hvert år veien til USA, men mange frykter nå å bli av vist ved grensa som følge av president Donald Trumps skjerpede grensekontroll. Trump-kritisk innhold på mobiltelefonen eller ytret i sosiale medier kan være nok til at man blir nektet innreise.