Deutsche Welle-journalist pågrepet i Tyrkia

En mangeårig korrespondent for Deutsche Welle er pågrepet i Tyrkias hovedstad, anklaget for flere forhold knyttet til poster i sosiale medier.

Publisert

SE SISTE NYHETSVIDEO

Rundt 30 politifolk pågrep Alican Uludag foran familien hans og førte ham til et politihovedkvarter i landets største by, Istanbul. Uludags leilighet ble ransaket og IT-utstyr beslaglagt. Deutsche Welle-direktør Barbara Massing krever at Uludag løslates umiddelbart.

Ifølge det tyske mediet anklages Uludag for å «spre desinformasjon til publikum», «fornærme presidenten» og «fornærme den tyrkiske nasjonen, staten og institusjoner». Også tyrkiske medier melder om anklagene mot Uludag og viser til påtalemyndigheten i Istanbul.

Ifølge Deutsche Welle har Uludag lenge dekket menneskerettsbrudd, korrupsjon og rettssaker. Massing sier anklagene mot ham er grunnløse og påpeker at Uludag har et godt nettverk og adgang til viktige kilder, noe som gjør ham «farlig», sett fra myndighetenes ståsted.

– At en journalist slepes bort av 30 politifolk og føres til Istanbul som om han er en storforbryter er en bevisst skremselstaktikk og viser hvor alvorlig undertrykkingen av pressefriheten er, sier Deutsche Welle-direktøren