Norge

Dette skjer i dag

Dette er blant de ventede hendelsene i dag.

Foto: Mats Torbergsen / NTB
Publisert Sist oppdatert

Bodø/Glimt i returkamp mot Røde Stjerne

Glimt leder 2–1 over Røde Stjerne i Mesterligaen etter den første kampen på hjemmebane. Lagene møtes igjen på beryktede Rajko Mitic stadion i Serbia i kveld. Gultrøyene skal kjempe for å bli Norges første lag i mesterligaen siden Rosenborg i 2007/08-sesongen.

Nordlendingene er i god flyt. I helga knuste serielederen Sarpsborg 08 med 6–0 hjemme på Aspmyra.

KrF-møte om «veien videre»

Sentralstyret i Kristelig Folkeparti skal ha et digitalt møte i kveld for å «stake ut veien videre». Møtet begynner klokka 18.30, bekrefter generalsekretær Ingunn E. Ulfsten. Det er foreløpig uklart om spørsmålet om ekstraordinært landsmøte for å velge ny partileder blir behandlet på møtet.

Olaug Bollestad gikk av som KrF-leder i forrige uke. Nestleder Dag-Inge Ulstein rykket opp, men han har samtidig gjort det klart at han verken er interessert i å stille til gjenvalg på Stortinget eller fortsette som partileder.

Politiet svarer om prinsessebryllup

Tjenestestedslederen hos politiet i Sykkylven og Stranda skal i dag svare på spørsmål om politiets oppdrag i Geiranger i forbindelse med det mye omtalte bryllupet, som nå nærmer seg med stormskritt. Det kommer ingen flere detaljer om gjester eller arrangementet for øvrig. Politiet har tidligere fått kritikk både fra brudeparet selv for å ha sagt for mye, og fra pressen for å ha sagt for lite.

Politiet har tidligere sagt at midlertidig bevæpning er naturlig å vurdere i et slikt type oppdrag som prinsessebryllupet.

Siste hånd på budsjettet

I dag er siste dag regjeringen sitter samlet og har sin siste budsjettkonferanse før forslag til statsbudsjett for neste år legges fram 7. oktober. De store satsingene er allerede kjent: Forsvar, justis og helse. Konferansen foregår på Statsministerens kontor.

Første private romvandring nærmer seg

SpaceX skal etter planen skyte opp en rakett med den private ekspedisjonen Polaris Dawn. Ekspedisjonen har blant annet som mål å gjennomføre den første private romvandringen. Oppskytingen skal skje fra Kennedy Space Center i Florida. Den har allerede blitt utsatt to ganger.