Norge

Dette skjer i dag

Dette er blant de ventede hendelsene i dag, torsdag 2. januar.

Publisert Sist oppdatert

Hvor stor var elbil-andelen i fjor?

Opplysningsrådet for veitrafikken (OFV) ligger fram statistikken for bilsalget i 2024, samt prognoser for 2025. Ved utgangen av november var det registrert 115.039 nye personbiler her i landet i løpet av året. Det var 0,2 prosent flere på samme tid i 2023 – da nybilsalget falt kraftig. Elbilandelen endte i 2023 på 82,4 prosent, og per november 2024 lå den på 89,3 prosent.

Har Obos-prisene gått opp igjen?

Prisene for brukte Obos-boliger i Oslo falt med 0,2 prosent fra oktober til november i fjor. På landsbasis gikk prisene ned 1 prosent. I dag får svaret på hvordan utviklingen i desember har vært.

Utsatt «Sugar Bowl» holdes i New Orleans

Collegemesterskapet i amerikansk fotball, «Sugar Bowl», skulle ha vært arrangert i New Orleans i går, men ble utsatt på grunn av bilangrepet der minst ti personer ble drept og 35 såret. I kveld lokal tid spilles imidlertid kampen mellom Georgia og Notre Dame i arenaen Superdome.

Svensk lisensjakt på ulv

Det er gitt tillatelse til å felle til sammen 30 ulver under årets lisensjakt i Sverige. I dag starter jakten, og den kan pågå til 15. februar.

Hovland tilbake etter over 100 dager

Den norske golfstjernen Viktor Hovland stiller med brukket lilletå når PGA-turneringen i Kapalua på Hawaii starter i dag. Skaden fikk han da han sto opp midt på natta etter en lang og utmattende reise fra Norge – og sparket i sengerammen. Hovland kommer til Hawaii etter en pause fra konkurranse på 122 dager. Det er den lengste i karrieren hans så langt. Årsaken er at 2024 ble et år der nordmannen slet uvanlig mye sportslig. Likevel er han fortsatt inne topp ti på verdensrankingen.