Norge

Dette skjer i dag

Dette er blant de ventende hendelsene i dag, fredag 30. oktober.

Publisert

Toppoppgjør i eliteserien i fotball

Fredag kveld kan man komme et stor skritt hvem som vinner eliteserien i fotball for menn i år. Riktignok er ikke serien over før i desember, men fredag møtes Viking og Bodø-Glimt i Bodø.

Før fredagens oppgjør ligger Viking på topp, tre poeng foran Glimt. En seier til siddisene kan langt på vei avgjøre seriemesterskapet, om da ikke Viking i de siste kampene skulle snuble totalt.

Det er 13 poeng ned til tredjeplasserte Molde fra andreplasserte Bodø-Glimt.

EU og Canada i toppmøte

EU-topper møter Canadas statsminister Mark Carney i Montreal for å legge grunnlaget for et tettere framtidig samarbeid.

Etter at tollfeiden mellom Canada og USA eskalerte har Canada søkt å opprette bedre samarbeid med flere andre land, ikke minst EU-landene.

På agendaen i Montreal står blant annet videreføring av Canadas deltakelse i EUs forsvarsinitiativ, sikring av forsyningslinjer for mineraler og energi, samarbeid innen KI, kvanteteknologi og romfart, samt handel og utveksling av studenter og arbeidstakere.

De gule vestene varsler protester i Frankrike

Det er varslet nye protester i Frankrike. De gule vestene har kalt inn til protester fredag, der folk skal banke på gryter og panner i det som kalles en «casserolade».

Franske myndigheter har varslet at de vil sette inn massive politistyrker for å hindre at de varslede demonstrasjonene til helgen skal komme ut av kontroll.

Stor havnearbeiderstreik

Havnearbeidere i 22 land går ut i streik fredag i protest mot bruk av havner til frakt av militært materiell til bruk i krig. Det kan få store konsekvenser for skipstrafikken verden over.

25 forskjellige fagforeninger ved over 113 havner støtter streiken. Initiativet samlet raskt støtte i Italia, Frankrike, Hellas, Tyrkia, Marokko og Baskerland, og flere har etter hvert meldt seg på.

Markering mot hat og ekstremisme i Oslo

Rundt 80 elever fra Osloskolen deltar i et to-dagers læringsopplegg i forbindelse med 15-årsmarkeringen for terrorangrepene 22. juli 2011.

Fredag fra kl. 12.00 vandrer elevene fra 22. juli-senteret via minnesmerket i Regjeringskvartalet og Rosenkrantz gate til en markering i Bankettsalen i Oslo rådhus.

Utenfor London Pub og Per på Hjørnet møter elevene overlevende fra terrorangrepet 25. juni 2022.

EM-uttak i håndball for kvinner

Landslagssjef Ole Gustav Gjekstad presenterer EM-troppen i håndball for kvinner.

EM arrangeres i Polen, Romania, Tsjekkia, Slovakia og Tyrkia i perioden 3.-20. desember. Norge er i gruppe B og møter Sveits, Nord-Makedonia og Romania i det innledende gruppespillet.

Norge har totalt ti EM-gull, tre sølv og en bronse, og vant forrige VM i 2024.