Norge

Dette skjer i dag

Dette er noe av det som skjer i dag, lørdag 16. mai.

Publisert

Finale i Eurovision i Wien

Norges Jonas Lovv har bare Romania og arrangørlandet Østerrike etter seg på scenen i Eurovision-finalen i Wien i kveld. Først ut er Danmark, som stiller med Søren Torpegaard Lund og låten «Før Vi Går Hjem». Det er første gang på 29 år at vi får høre dansk i Eurovision-finalen. Finland er den store favoritten.

Frist i jordbruksforhandlingene

I dag er fristen for forhandlingene i jordbruksoppgjøret, og vi får sannsynligvis vite om det blir brudd eller enighet. Forhandlingene kan imidlertid fortsette på overtid. Staten mener deres tilbud på 3,2 milliarder kroner svarer godt på kravet og følger en opptrappingsplan, men jordbruket er uenig – med et krav på 4,2 milliarder kroner mener både Bondelaget og Småbrukarlaget at inntektsgapet til andre yrkesgrupper ikke tettes slik Stortinget har bestemt.

Russetreff på Tryvann – siste dag

Russetreffet på Tryvann i Oslo begynte i går og avrundes i dag. Det er første gangen det arrangeres et organisert russetreff der siden 2019, før pandemien. I år startet russefeiringen senere på grunn av fremskyndet eksamen.

Sverige: Stor demonstrasjon mot Nato

37 organisasjoner holder en demonstrasjon i Helsingborg i forkant av Natos utenriksministermøte i byen til uka. Stopp Nato er en av arrangørene.

16. mai-runden i fotball

Fotballens festdag sparkes i gang klokken 14 med kampen mellom Brann og KFUM Oslo – og varer hele dagen. Serieleder Tromsø tar i år turen til Bodø for å møte rival Glimt, mens Viking spiller mot Start. Det er også nærmest full runde i førstedivisjon.

Håndballgutta på VM-jakt

Norges håndballherrer møter Tyrkia i Ankara til en avgjørende kamp i VM-kvalifiseringen. Norge har allerede en fot i mesterskapet etter 43-30-seier på Gjøvik tidligere i uken. Kampen starter 15.00.