Dette skjer i dag
Dette er blant de ventede hendelsene i dag, fredag 6. mars.
Høring om PST-ledelse
Kontroll- og konstitusjonskomiteen på Stortinget har høring om ledelsen av Politiets sikkerhetstjeneste (PST). Dette skjer etter Riksrevisjonens undersøkelse av ressursbruk og effektivitet i fjor. Riksrevisjonen kritiserte Justis- og beredskapsdepartementet for mangelfull styring av PST.
Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen (Ap) og hennes forgjengere, Emilie Mehl (Sp), Monica Mæland (H) og Jøran Kallmyr (Frp) er innkalt til høring. PST-sjef Beate Gangås og hennes forgjengere Hans Sverre Sjøvold og Benedicte Bjørnland er også innkalt til høring.
Åpent møte med statsministeren og utviklingsministeren
Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) og utviklingsminister Åsmund Aukrust (Ap) holder åpent møte om Prosjekt Vendepunkt. Prosjektet skal forme en utviklingspolitikk tilpasset en verden i endring. Møtet tar for seg dilemmaer når globale maktforhold forskyves, grunnleggende verdier undergraves og fattigdommen øker.
Prosjekt Vendepunkt inviterer til dialog med organisasjoner, akademia, næringsliv og sivilsamfunn, og skal munne ut i en stortingsmelding våren 2027.
Europol har pressekonferanse om globalt kriminelt nettverk
Europol holder pressekonferanse om resultatet av en stor internasjonal etterforskning. Etterforskningen startet med beslag av to mobiltelefoner i en liten svensk by og avslørte et globalt kriminelt nettverk som strakte seg over Europa, Asia og Australia. I tillegg så skal det være et svensk pressetreff om resultatet i Stockholm.
Island setter dato for EU-avstemning
Islands regjering skal offentliggjøre en dato for folkeavstemning om Island skal gjenoppta forhandlinger om EU-medlemskap.
Island søkte om EU-medlemskap i 2009, og forhandlinger ble innledet året etter. Prosessen ble imidlertid stanset da en mer EU-skeptisk regjering kom til makten i 2013. Island er i likhet med Norge og Liechtenstein en del av EØS-avtalen.
NM-sluttspillet fortsetter
Det er klart for enda en kamp i NM-sluttspillet i ishockey. Alle de største favorittene vant sin første kamp, og slik ser det ut før kamp nummer to: Lillehammer – Storhamar (0-1), Narvik – Stavanger (0-1), Sparta – Frisk Asker (0-1), Stjernen – Vålerenga (0-1). Kampene starter 19.00.
Skiskyting i Finland
Skiskytterherrene skal gjøre sin første konkurranse siden OL når normaldistanse står på programmet i Kontiolahti. Johan-Olav Botn vant øvelsen under OL i februar, og Norge stiller ellers med mange seierskandidater. Rennet starter 17.10.