Dette skjer i dag

Dette er blant de ventede hendelsene i dag, mandag 16. februar.

Publisert

Toårsdag for Aleksej Navalnyjs død

Navalnyj, som var president Vladimir Putins fremste kritiker, døde brått 47 år gammel i en straffekoloni i det nordlige Sibir 16. februar 2024. Russiske myndigheter har aldri gitt en skikkelig forklaring på hans død, utover at han kollapset mens han var ute og spaserte. Familien og støttespillerne mener han ble drept på ordre fra Putin.

Frankrike, Storbritannia, Tyskland, Sverige og Nederland opplyste i en pressemelding lørdag at analyser av prøver viser at Navalnyj ble forgiftet med gift fra pilgiftfrosk fra Sør-Amerika, og at han høyst sannsynlig døde som følge av dette.

Navalnyj ble pågrepet i 2021 da han vendte tilbake til hjemlandet etter å ha blitt behandlet i Tyskland etter akutt forgiftning i det som anses for å ha vært et drapsforsøk med nervegiften novitsjok i august 2020.

Nye medaljemuligheter i OL

Norske medaljemuligheter står i fokus når den siste OL-uken starter. I alpint er det stor spenning rundt herrenes slalåm i Bormio, hvor Norge stiller med tre sterke kort: Timon Haugan, Atle Lie McGrath og Henrik Kristoffersen. Sistnevnte jakter sitt første OL-gull etter bronse i 2014 og en smell i Beijing for fire år siden.

I hoppbakken i Predazzo er det lagkonkurranse for menn klokken 19, hvor Kristoffer Eriksen Sundal og Johann André Forfang håper på medaljesuksess.

I tillegg møter det norske curlinglaget Storbritannia i gruppespillet.

EUs finansministre fra eurolandene møtes

På agendaen står utkastet til Rådets anbefaling om den økonomiske politikken i euroområdet for 2026. Anbefalingen skal godkjennes av Rådet for økonomiske og finansielle spørsmål dagen etter.

Ministrene skal også diskutere euroens internasjonale rolle. De vil utveksle synspunkter om status og mulige tiltak for å styrke euroens posisjon globalt.

Rettsmøte om Petter Stordalens konkursbegjæring mot restaurant i navnestrid

Hotellmilliardær Petter Stordalen og Strawberry Group begjærer restauranten Stordalen Steakhouse i Porsgrunn konkurs.

Bakgrunnen er at restauranten nekter å betale sakskostnader de ble ilagt da Stordalen i januar 2025 fikk medhold i retten om at restauranten må stanse sin bruk av Stordalen-navnet og jordbærlogo, noe den også nekter å gjøre. Restauranteier Ibrahim Tas avviser konkursbegjæringen.