Dette skjer i dag
Dette er blant de ventede hendelsene i dag, onsdag 12. november.
Siste
-
– Et skoleeksempel på en interessekonflikt
-
Forbundet bekrefter: Skiskytterdronningen Simon klar for verdenscup etter kredittkort-tyveriet
-
Militsleder i Sudan får 20 år i fengsel for krigsforbrytelser
-
Marerittet fortsetter for Real Madrid – Mbappé-Haaland-duell kan falle bort
-
Taxi-streik sprer seg: – Vi vil skape mest mulig kaos!
Bonnier lanserer bok om Marius Borg Høiby
Bonnier Norsk Forlag står bak to bøker i dag. Boka «Ute av kontroll: Avsløringen av Marius Borg Høiby» er skrevet av Kjersti Kvam og fortalt av Se og Hørs sjefredaktør Ulf André Andersen, Niklas Kokkinn-Thoresen og Lars Gautneb.
I tillegg har forfatter og journalist Per Asle Rustad har skrevet biografien «Kristian Valen – fra spøk til maskinpistol: min historie».
Statsministeren møter i spørretimen
Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) møter til den ordinære spørretimen.
Der det også spørsmål til ytterligere ni andre statsråder fra hans regjering, inkludert helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre, finansminister Jens Stoltenberg og kommunal- og distriktsminister Bjørnar Skjæran.
EUs finansministre møtes – Norge er med
EUs neste langtidsbudsjett (MFF) står på dagsordenen når EUs finansministre møtes.
EU-kommisjonen ba i juli om å få bruke 2000 milliarder euro i sitt neste langtidsbudsjett for perioden 2028 til 2034.
Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) deltar på møter i Brussel, onsdag primært Nordisk finansministermøte.
Kronprinsen besøker syn- og mestringssenter
Kronprinsen besøker Hurdal syn- og mestringssenter i anledning Norges Blindeforbunds 125-årsjubileum. Besøket inkluderer omvisning i fagområdene punktskrift, taktil trening og aktiviteter i dagliglivet.
Kronprinsen skal spille teppecurling med svaksynte ungdommer og teste svaksyntbriller.
Rødt med sitt alternative statsbudsjett
Rødt legger fram sitt alternative statsbudsjett for 2026.
Mímir Kristjánsson, finanspolitisk talsperson, og Marie Sneve Martinussen, partileder, vil være til stede i Kinosalen i Stortingsbygningen klokka 9.
Festpremiere for dokumentarfilmen «Klæbo»
Festpremieren for «Klæbo» finner sted på Colosseum kino, med rød løper fra klokka 17.30. Kinovisningen starter klokka 18
Johannes Høsflot Klæbo og regissørene Ola Høsflot Klæbo og Stian Engh møter pressen i forkant av filmen om hans mest krevende sesong, da VM på hjemmebane var målet.
Ibelinprisen deles ut for første gang
Ibelinprisen skal løfte fram unge rollemodeller som bidrar til en trygg, inkluderende og positiv dataspillkultur. Prisen deles ut av Medietilsynet i Fredrikstad. Tre ungdommer i alderen 12–18 år er med i finaleheatet.
Prisen ble opprettet i november i fjor. Den er oppkalt etter spillkarakteren til Mats «Ibelin» Steen, og juryleder er faren Robert Steen.
Memoarboken til kong Juan Carlos utgis
Det er ventet at memoarboken til Spanias abdiserte kong Juan Carlos kommer ut i dag.
Etter nesten 40 år på tronen ble han tvunget til først å abdisere i 2014 og så i 2020 å rømme landet som følge av anklager om korrupsjon. Sønnen, kong Felipe, stanset apanasjen til faren og frasa seg arven fra ham.
Memoarene er skrevet i samarbeid med den franske forfatteren Laurence Debray, ifølge El Pais. Tittelen er «Reconciliación», som betyr «Forsoning».
(©NTB)