Dette skjer i dag
Dette er blant de ventede hendelsene i dag, søndag 31. august.
Libanon-plan om avvæpning av Hizbollah
Libanon skal, ifølge USA, legge fram en plan om avvæpning av Hizbollah-militsen innen 31. august. Hizbollah er en sjiamuslimsk islamistbevegelse i Libanon. Bevegelsen har både en politisk og en militær fløy, ble grunnlagt i 1982 og mottar betydelig støtte fra Iran.
Kom deg ut-dagen
Den Norske Turistforening (DNT) og medlemsforeningene arrangerer Kom deg ut-dagen. Dette er et gratis, lavterskel avspark for turhøsten med aktiviteter for store og små i hele landet. I alt er det over 200 arrangementer. Dagen markerer startskuddet for Friluftslivets uke. – Vi ønsker å inspirere alle, og særlig barnefamilier, til å komme seg ut for å oppleve en fin og sosial dag i naturen, skriver DNT.
Samisk sang for første gang i Royal Albert Hall
31. august inntar Det Norske Kammerorkester scenen under årets BBC Proms i London. Under ledelse av kunstnerisk leder Pekka Kuusisto presenterer orkesteret et sterkt og aktuelt program med den anerkjente svenske umesamiske vokalisten Katarina Barruk. Sammen vil de skrive historie: For aller første gang i BBC Proms’ historie skal samisk klinge i Royal Albert Hall.
Rosetog for drapsofferet Tamima Nibras Juhar
Antirasistisk Senter arrangerer et gult rosetog for Tamima Nibras Juhar (34), som ble drept på Kampen i Oslo natt til søndag 24. august. Blant andre statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) og Oslos ordfører Anne Lindboe (H) vil holde appeller. En 18 år gammel mann er siktet for drap og terror etter at Juhar, som jobbet på botreningshjemmet på Kampen i Oslo der han bodde, ble funnet død.
(©NTB)