Dette skjer i dag
Dette er blant de ventede hendelsene i dag, mandag 11. august.
Siste
-
Mexicos president ber om FN-innblanding i Venezuela
-
Lavere nettleie også neste år i områder med høy strømpris
-
Forsvaret skal få nye kjøretøyradioer – kontrakt på 650 millioner kroner signert
-
Idar Vollvik dømt til å betale millionsum etter søksmål
-
Storbritannia beordrer Abramovitsj til å overføre Chelsea-milliarder til Ukraina-ofre
Arendalsuka starter med partilederdebatt
Direkte fra Arendalsuka holder NRK sin første partilederdebatt i valgkampen. Lederne er Fredrik Solvang og Ingerid Stenvold. Partilederdebatten sendes klokken 21.15-23.00 og foregår på Store Torungen.
På Arendalsuka presenteres i tillegg studentindeksen i Bakgården klokken 14. Den måler antallet boliger og prisen en student kan leie for i de store norske byene, gitt studiestøtten og kostnader for normalt livsopphold. Norsk studentorganisasjon, Eiendom Norge, Utleiemegleren og Finn eiendom står bak indeksen. Etter presentasjonen blir det debatt om boligpolitikk for studenter.
Forhåndsstemmingen starter
Forhåndsstemmeperioden starter 11. august og varer til 5. september. På valglokaler.no står stedene og tidspunktene hvor man kan forhåndsstemme. Ved forrige stortingsvalg kom 58 prosent av stemmene før valgdagen, og andelen har økt de siste 20 årene. Stortingsvalget og sametingsvalget er 8. september.
Man har kunnet tidligstemme siden 1. juli, en måte å stemme på som i hovedsak er for personer som ikke kan stemme senere enn perioden for tidligstemming.
Studiestart med ministertaler
Tusenvis av studenter avslutter sommerferien og starter sine studieløp i hele landet. Studiestartene er spredt gjennom hele uka, og byr på en rekke ministertaler. For studenter ved Universitetet i Oslo skal helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre (Ap) tale på Universitetsplassen. I Bodø skal utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) tale ved Nord universitet.
I vest, nærmere bestemt Bergen, skal klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen (Ap) holde tale for nye NHH-studenter, mens forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland (Ap) taler ved Universitetet i Bergen.
Klimaaktivister skal bli mer sivilt ulydige enn noen gang
Fra 11. til 22. august skal de største sivile ulydighetsaksjonene noen gang mot Norges fossilindustri skje, ifølge aktivister fra Extinction Rebellion Norge og Nordic Climate Justice Coalition (NCJC), deriblant Greta Thunberg og aktivister fra hele Europa. Extinction Rebellion er berømte for sin sivile ulydighet og har før stengt veier og limt seg fast da det har vært protester.
Extinction Rebellion har blant annet varslet aksjoner mot Arendalsuka-arrangementer, mandag til onsdag. Søndag kveld var det kurs i sivil ulydighet blant medlemmene.
– Demokratifestivalen Arendalsuka med sine 170.000 deltakere er sponset av oljeselskapet Equinor og nekter å debattere vår tids største krise: å fase ut olje og gass i tråd med eksistensielle vitenskapelige advarsler, skriver Extinction Rebellion blant annet på sin nettside.
EU har hastemøte om Ukraina
Før helgen kunngjorde USAs president Donald Trump at han fredag møter Russlands president Vladimir Putin i Alaska. Utenrikssjefen Kaja Kallas i EU har innkalt EUs utenriksministere til et hastemøte om Ukraina.
– USA sitter med makt til å kunne tvinge Russland til seriøse forhandlinger. Enhver avtale mellom USA og Russland er nødt til å involvere Ukraina og EU, fordi det handler om Ukrainas og hele Europas sikkerhet, sa Kallas i en uttalelse søndag.
Møtet er for å diskutere situasjonen. Kallas har uttalt at man må styre unna at en eventuell avtale utgjør et springbrett for videre russisk aggresjon.
Avgjørelse ventet om Crystal Palace-anke mot Uefa
Det er forventet at Idrettens voldgiftsrett (CAS) kommer med en beslutning i ankesaken til Crystal Palace mot Uefa. Anken kom etter at klubben ble kastet ut av europaligaen. Crystal Palace har spurt CAS om å vurdere om Det europeiske fotballforbundet hadde lov å kaste dem ut.
(©NTB)