Dette har skjedd i Midtøsten i natt

Israel og USA gikk lørdag 28. februar til angrep mot Iran. Her er en oversikt over de viktigste hendelsene natt til tirsdag.

Publisert

SE SISTE NYHETSVIDEO

* USAs president Donald Trump sier krigen i Iran ikke tar slutt denne uken, men at den nærmer seg slutten. På en pressekonferanse truet han med nye angrep om Iran blokkerer oljeforsyninger.

* Irans revolusjonsgarde svarte Trump kort tid etter pressekonferansen. I en uttalelse fra Revolusjonsgarden heter det at det er de som bestemmer når krigen i Midtøsten er slutt. De sa også at de ikke vil tillate eksport av én eneste liter olje fra regionen hvis de amerikanske og israelske angrepene fortsetter.

* Trump sier han er skuffet over at Iran har utpekt Mojtaba Khamenei som landets øverste leder. Trump sa at USA tror at det kommer til å føre til mer av det samme problemet for landet. På spørsmål om den nye lederen vil være et nytt mål for USA, sa Trump at det ville være «upassende» for ham å kommentere dette.

* Australia sender et militært overvåkingsfly til Midtøsten og skal utstyre De forente arabiske emirater med missiler. Statsminister Anthony Albanese understreker at Australia ikke er en part i konflikten, og sier at den militære støtten skal hjelpe golfstatene med å forsvare seg mot angrep fra Iran.