Derfor bør du sjekke dette tallet
Heldigvis fokuserer stadig flere bilprodusenter på det.
(Artikkelen er først publisert av Broom): Det fokuseres mye på best mulig rekkevidde på elbiler. Det kan løses på to måter – utstyre bilene med større batteripakker eller få ned forbruket.
Bilprodusentene jobber med begge deler, og noen har kommet lengre enn andre. Likevel er det fortsatt oppsiktsvekkende mye større fokus på rekkevidde enn forbruk, både i markedsføring og i tester.
Derfor bør du være opptatt av forbruket
Særlig for deg som ikke kan lade hjemme, er det fornuftig å velge en elbil med lavt forbruk. Det kan du faktisk spare store summer på i løpet av et år.
Og selv om du kan lade hjemme: Skal du på langtur og må hurtiglade langs veien, betyr det selvfølgelig mye om bilen bruker 1,4 kilowattimer per mil, eller det dobbelte. Det kommer du til å merke når regnskapet skal gjøres opp.
Årets store rekkeviddetest i regi av NAF viser med tydelighet at det er store forskjeller i forbruket på populære elbiler. Mens Tesla Model Y brukte rundt 1,26 kilowattimer per mil, brukte enkelte konkurrenter mer enn 50 prosent mer.
Og da snakker vi om biler som er sammenlignbare i størrelse og bruksområde. Derfor er forbruket definitivt et område som fortjener større oppmerksomhet.
Denne bilen stoppet aller først
GJERRIGST: Det var ingen som kunne matche Tesla Model 3 hva angår forbruk under årets El Prix. Her poserer Brooms Mats Brustad foran et eksemplar av modellen. Foto: Broom
Så mye koster bilferien på 200 mil
Det er over 800.000 elbiler på norske veier, og bilferie står fortsatt høyt på listen over populære ferieaktiviteter til norske familier.
I tabellen under har vi rangert et knippe av bilene i rekkeviddetesten etter forbruk. Vi har deretter tatt utgangspunkt i en ladepris på 6 kroner per kilowattime, og regnet ut hva kostnaden blir etter en tur på 200 mil, med forbruket som ble målt i testen.
Kostnadsforskjellen mellom de billigste og dyreste bilene blir dermed svært synlig:
Forbrukstall for alle de 27 bilene i testen finner du hos NAF.
Aller billigst i drift i testen var altså Tesla Model 3. At Tesla er god på å holde forbruket lavt, ser vi også på Model Y, som er en høyreist SUV som likevel har mye lavere forbruk enn flere langt lavere og mer aerodynamiske modeller.
Helt i bunn finner vi Mercedes G-klasse, som er en helt annen type bil. Likevel er det interessant å merke seg at den vil koste langt over det dobbelte å kjøre på ferietur med enn Model 3.
Forskjellen mellom billigste og dyreste bil etter 200 mil er altså 1644 kroner i vårt eksempel. I snitt kjører biler i gjennomsnitt seks ganger så langt i løpet av ett år. Og om vinteren øker forbruket ofte betraktelig. Da snakker vi fort virkelig om store utslag i kroner og øre.
Og om du har tenkt deg til utlandet, kan også forskjellene bli enda større. Mange steder er nemlig ladeprisene adskillig høyere enn i Norge, blant annet takket være svak kronekurs.
Da gjenstår det bare å ønske god tur!