Dennis Hauger på 2.-plass i helgens første Indy NXT-løp i Laguna Seca – tapte tett duell mot Collet

Dennis Hauger måtte nøye seg med 2.-plass i lørdagens Indy NXT-løp på Laguna Seca-banen i California. Caio Collet vant og tok innpå i sammendraget.

Dennis Hauger måtte nøye seg med 2.-plass i California.
Publisert

Hauger hadde nest beste startspor og forsvarte posisjonen på en kaotisk åpningsrunde, men han måtte se Collet forsvinne unna i front og bygge en ganske klar ledelse.

Etter å ha holdt unna for Josh Pierson i åpningen var Hauger aldri virkelig truet bakfra. Fra halvkjørt løp begynte han å ta innpå Collet i stedet for å tape til ham. Ni runder før slutt var avstanden under ett sekund.

Nordmannen øynet sjansen til å knipe seieren i sluttfasen, men han kom seg aldri forbi Collet, som kunne feire sin andre seier for sesongen. Marginen til Hauger var 0,214 sekund.

Løpet hadde en dramatisk innledning da flere biler snurret og ble stående allerede på den første runden. Det førte til gult flagg og sikkerhetsbil i fem runder.

11 på rad

Resten av de 35 rundene ble langt mindre dramatiske enn den første. For 11. gang på rad ble Indy NXT-løpet på Laguna Seca-banen vunnet fra beste startspor.

Hauger får en ny sjanse til å rette på det søndag.

Hauger hadde nest beste tid i kvalifiseringen tidligere lørdag, knepent slått av Collet. Brasilianeren sikret seg beste startspor i løpene både lørdag og søndag. Hauger får nest beste startposisjon også søndag.

Hauger hadde bestetid i første treningsomgang fredag, men i den neste mistet han kontrollen i en sving og skled sidelengs inn i en barriere av bildekk. Det førte til at han hadde bare 16. beste treningstid. Dermed måtte han kjøre i første kvalifiseringsgruppe lørdag, noe som sjelden er en fordel.

Collet noterte den beste treningstiden, foran Haugers teamkamerat Lochie Hughes.

Ledelse

Før helgens to løp i California ledet Hauger sammenlagt 76 poeng foran Hughes og 94 foran Collet.

Hauger kom til helgen med fem seire på merittlista så langt i debutsesongen i Indy NXT. Han har også vunnet kvalifiseringen seks ganger.

(©NTB)