Verden

Dengue-epidemi på Puerto Rico

En markant økning i antall tilfeller av denguefeber har fått helsemyndighetene på Puerto Rico til å erklære at øya er inne i en epidemi.

Hittil i år er det meldt om minst 549 tilfeller av denguesmitte. I hele fjor var tallet 1293. De fleste er registrert i hovedstaden San Juan, opplyser det lokale helsedepartementet. Over 340 mennesker har blitt innlagt på sykes på grunn av dengue, som overføres via mygg.

Den forrige epidemien på den karibiske øya var i 2012. Puerto Rico tilhører USA og har rundt 3,2 millioner innbyggere.

I fjor ble det registrert over fem millioner tilfeller av denguesmitte i verden, nesten 80 prosent av dem på den vestlige halvkule, ifølge Verdens helseorganisasjon (WHO).

De fleste som blir smittet får ingen symptomer, men dengue kan føre til kraftig hodepine, feber, oppkast, utslett og andre symptomer. Alvorlige tilfeller kan ende med døden.