Verden

Den britiske regjeringen advarer om russisk valgpåvirkning

Storbritannias visestatsminister Oliver Dowden advarer mot russiske påvirkningsforsøk før det britiske valget denne uka.

Den australske kringkasteren ABC mener å ha avdekket russiske forsøk på å påvirke det britiske valget, og at noen av forsøkene har gått i favør av Nigel Farages parti Reform UK. Farage hevder det er tullprat at Russland kan forsøke å påvirke valget i hans favør. Foto: Kirsty Wigglesworth / AP / NTB
Publisert Sist oppdatert

Det konservative parti ventes å miste regjeringsmakten når britene går til valgurnene torsdag. Den australske kringkasteren ABC har i forkant av valget avdekket fem Facebook-profiler som har spredt de samme prorussiske meldingene.

Noen av dem oppfordret folk til å stemme på ytre høyre-partiet Reform UK, som ledes av brexit-general Nigel Farage og anses som en stor utfordring for toryene i valget.

– Det er en fare i alle valg, og vi ser det også i dette, for at fiendtlige, statlige aktører forsøker å påvirke utfallet av valgkampen, sier Dowden til Sky News.

– Russland er et typisk tilfelle av dette, og dette er et klassisk eksempel fra den russiske verktøykassa, legger han til. Han påpeker imidlertid at ABC-avsløringen viser «relativt vanlige ting på lavt nivå».

Farage avviser påstander om at russiske aktører kan blande seg inn i valget som visvas. Han har i valgkampen fått kritikk for å ha sagt at Vesten provoserte fram Russlands invasjon av Ukraina.