Demonstrasjoner i flere amerikanske byer etter at Ice skjøt og drepte kvinne
Tusenvis har samlet seg i Minneapolis for å tenne lys etter at en betjent fra immigrasjonsmyndigheten Ice skjøt og drepte en kvinne i den amerikanske byen.
SE SISTE NYHETSVIDEO
Området der skytingen fant sted ble fylt av mennesker onsdag kveld amerikansk tid. De ropte slagord mot Ice, som Minneapolis-ordfører Jacob Frey har bedt om å forlate byen. På grunn av situasjonen i byen har offentlige skoler i Minneapolis stengt resten av uka.
– Det de gjør, er ikke å sørge for trygghet i USA. De skaper kaos og mistro. De river familier i stykker, sår kaos i våre gater, og – i dette tilfellet – bokstavelig talt dreper folk, sier Frey.
Også i flere andre byer har det vært demonstrasjoner etter drapet. Foreløpig har det gått rolig for seg, men det er frykt for at situasjonen kan eskalere.
37 år gammel trebarnsmor
Det var onsdag at 37 år gamle Renee Nicole Macklin Good ble skutt av en Ice-betjent i Minneapolis i Minnesota. Føderale myndigheter sier at hun prøvde å kjøre på betjentene og at det ble skutt mot henne i selvforsvar.
Frey og Minnesotas guvernør Tim Walz bestrider hendelsesforløpet. Drapet skjedde ikke langt fra åstedet for drapet på George Floyd i 2020, som ga opphav til de store Black Lives Matter-demonstrasjonene som preget USA og en rekke andre land den sommeren.
Macklin Good var trebarnsmor, hadde nylig flyttet til Minnesota, og ser ikke ut til å ha hatt kontakt med politiet utenom en enkelt fartsbot. Hun beskriver seg som «poet, forfatter, kone og mor».
Eksmannen hennes sier hun nettopp hadde avlevert sønnen på skolen og var på vei hjem da hun møtte på en gruppe Ice-betjenter. Han sier videre at hun ikke var noen form for aktivist og at hun ikke hadde deltatt i noen form for demonstrasjon som han var kjent med.
Vance håner «radikale»
Video som vitner har lagt ut i sosiale medier, viser en Ice-betjent gå mot bilen hennes, kreve at hun åpner døra, og deretter dra i håndtaket. Når Macklin Good først rygger og deretter begynner å kjøre framover, avfyrer en annen Ice-betjent umiddelbart to skudd inn i kjøretøyet fra kloss hold.
– Jeg vil at hver eneste Ice-betjent skal vite at presidenten deres, visepresidenten deres og hele administrasjonen støtter dem, skriver visepresident J.D. Vance på X.
– Til de radikale som angriper dem, doxxer dem og truer dem: Gratulerer. Vi kommer til å jobbe enda hardere med å håndheve loven, skriver han videre. Doxxing er i korte trekk offentliggjøring av personlig informasjon på internett, ofte med formål å utpresse personen eller skape frykt.
President Donald Trump sier saken skal etterforskes, men han mener hendelsesforløpet er åpenbart og at kvinnen ble skutt i «selvforsvar». I et innlegg på Truth Social skriver han at «årsaken til at disse hendelsene skjer er at det radikale venstre truer, angriper og rammer våre politifolk og Ice-betjenter hver eneste dag».
(©NTB)