Demonstrasjonene i Iran kvalt etter en uke uten internett
De omfattende protestene mot regimet i Iran later til å ha blitt dempet. Befolkningen har nå vært nektet tilgang til internett i én uke.
SE SISTE NYHETSVIDEO
Siste
-
Equinor om Empire Wind-forføyning: – Fornøyd med rettens beslutning
-
Equinor vant fram i retten – kan fortsette havvind-prosjekt i USA: – Fornøyd
-
Politiet: Dette hadde økt kostnadene med opptil 400 millioner kroner
-
Ankedomstol omgjør løslatelse av aktivist i USA
-
Dette er de militære styrkene USA har på Grønland
Vitner i Irans hovedstad Teheran sier til nyhetsbyrået AP at protestene mot regimet ser ut til å ha blitt mindre intense.
Lyden av skudd, som har vært intens gjennom flere netter, har roet seg. Det er færre branner av gjenstander og søppel i gatene, skriver AP.
Om ettermiddagen torsdag 8. januar blokkerte iranske myndigheter befolkningens tilgang til internett. Siden har de også jaktet systematisk på folk som bruker Starlink for satellittilgang til internett. Tiltakene har gjort det vanskelig for folk å få sendt informasjon, bilder og video ut av landet.
Mange drept
Prestestyret har slått svært hardt ned på de omfattende demonstrasjonene.
Minst 3428 demonstranter er blitt drept siden 28. desember og antakelig langt flere, viste tall fra menneskerettsgruppa Iran Human Rights (IHR) onsdag.
Protestene i Iran har pågått i over to uker og ble utløst av en alvorlig økonomisk krise med valutakollaps og ekstrem inflasjon.
Sikkerhetsrådet møtes
FNs sikkerhetsråd skal møtes for å diskutere situasjonen i Iran torsdag kveld klokken 21 norsk tid. Det er USA som har bedt om møtet.
USA og president Donald Trump har flere ganger truet Iran med angrep dersom myndighetene henretter fengslede demonstranter eller skyter folk i gatene.
Natt til torsdag stengte Iran luftrommet for kommersiell flytrafikk i frykt for angrep.
En rekke land, inkludert Norge, har oppfordret sine borgere til å forlate Iran. Det er fortsatt mulig å både bruke fly, tog og landeveien mot Tyrkia for å ta seg ut av landet.