Verden
Demokratiforkjempere løslatt i Hongkong
Fire demokratiforkjempere som har sittet fengslet i mer enn fire år i Hongkong, er løslatt.
De fire ble dømt i en rettssak mot «47 demokrater» som i 2021 ble tiltalt for undergravende virksomhet. De er den andre gruppen med dømte fra den saken som løslates.
Blant dem som ble sluppet fri fredag, er LHBTQ-aktivisten Jimmy Sham, som også ledet en av de største prodemokratiske gruppene i Hongkong, Civil Human Rights Front (CHRF). Gruppen ble oppløst i 2021.
CHRF var med på å organisere massedemonstrasjonene mot myndighetene i 2019. De store protestmarsjene påvirket næringsliv og turisme i storbyen og utartet flere ganger til voldelige sammenstøt med politiet.
I tillegg til Sham ble Linda Ki, Roy Tam og Henry Wong løslatt fredag.
Også i slutten av april ble fire demokratiforkjempere løslatt.
Etter de store demonstrasjonene i Hongkong i 2019 har kinesiske myndigheter brukt de nasjonale sikkerhetslovene til å slå hardt ned på den demokratiske opposisjonen samt liberale deler av sivilsamfunnet og mediene.