Verden

De baltiske stater har koblet seg på EUs strømnett

Estland, Latvia og Litauen har koblet seg på EUs elektrisitetsnett, og tilkoblingen var vellykket, kunngjør Litauens president.

Litauen, Lativa og Estland er nå koblet til elnettet i resten av EU, mens de tidligere har vært avhengig av elnettet i Russland og Belarus. Bildet er fra Vilnius og viser nedtellingen til den historiske begivenheten.
Publisert Sist oppdatert

Tilkoblingen søndag ble gjennomført et døgn etter at landene koblet seg fra det russiske og belarusiske elektrisitetsnettet.

– For noen øyeblikk siden mottok jeg store nyheter. Synkroniseringen mellom elektrisitetsnettet til de baltiske stater og nettet til det europeiske kontinentet er fullført på vellykket vis, sier Litauens president Gitanas Nauseda.

Endringen er blitt planlagt i mange år. Den innebærer at Baltikum blir tettere knyttet til resten av EU når det gjelder kraftforsyninger. Det skal også bidra til å styrke landenes energisikkerhet.