Norge
Dagens viktigste nyheter så langt
Dette er de viktigste nyhetene fra tirsdag 28. april så langt.
Mann tiltalt for drap på sin mor i Skiptvet
En mann i 40-årene er tiltalt for forsettlig drap etter å ha kjørt på sin 66 år gamle mor med bil i Skiptvet natt til 4. august i fjor. Før hun døde, navnga hun sønnen som gjerningsmann.
Mannen erkjenner at han kjørte bilen, men hevder det var en ulykke, ifølge NRK. Rettssaken er berammet til juni og skal gå over fire dager.
Amandusfestivalen avslutter samarbeidet med kronprinsessen
Amandusfestivalen bryter beskytterskapet med kronprinsesse Mette-Marit, opplyser festivalsjef Eivind M. Nordengen til VG. Festivalen er den siste i rekken til å bryte samarbeidet etter Epstein-avsløringene.
Kronprinsessen sier til NRK at hun ønsker å fortsette samarbeidet, men har forståelse for beslutningen. Hun har nå beskytterskap for 18 organisasjoner, ifølge VG.
Mette-Marit-intervjuet opp for Kringkastingsrådet
193 klager på NRKs intervju med kronprinsesse Mette-Marit om relasjonen til Jeffrey Epstein er på dagsorden når Kringkastingsrådet møtes onsdag, skriver Kampanje.
Én klager mener NRK bare fungerer som et mikrofonstativ for kongehuset, mens en annen mener statskanalen sviktet samfunnsoppdraget i måten intervjuet ble gjennomført på.
Russisk oljeraffineri evakueres etter droneangrep
Russlands oljeraffineri i Tuapse ved Svartehavet står i brann og evakueres etter et ukrainsk droneangrep, opplyser guvernør Venjamin Kondratjev.
Tirsdag meldes det også om et droneangrep i Belgorod, der tre personer skal være drept og tre såret, ifølge Reuters. Raffineriet i Tuapse måtte stanse driften 16. april etter et tidligere angrep.
Arsenal og Atlético Madrid møtes i Champions League-semifinale
Onsdag spilles den første semifinalen i Champions League mellom Arsenal og Atlético Madrid i Madrid. Den avgjørende kampen spilles i London 5. mai, og finaleplassen avgjøres der.
Ingen av klubbene har vunnet mesterligafinalen, men begge har vært nær. Norske Martin Ødegaard og Alexander Sørloth møtes, noe som sikrer en nordmann i finalen i Budapest 30. mai.
Telenor tjente 3,9 milliarder kroner i første kvartal
Telenor tjente 3,9 milliarder kroner før skatt i første kvartal 2026, noe opp fra samme periode i fjor. Samlet omsetning falt til 18,2 milliarder kroner, fra nesten 18,5 milliarder kroner i fjor.
Ledelsen omtaler resultatet som stabilt mot et krevende geopolitisk bakteppe. I kvartalet stoppet Telenors sikkerhetsløsninger rundt 666 millioner utrygge nettsider og forsøk på digital kriminalitet i Norge alene.
Norwegian krympet tapet i første kvartal
Flyselskapet Norwegian fikk et resultat før skatt på -459 millioner kroner i første kvartal, sammenlignet med -756 millioner kroner i samme periode i fjor.
Norwegian-konsernet hadde 5,2 millioner passasjerer i kvartalet, og Norwegians fly hadde en fyllingsgrad på 87,6 prosent, en økning på 5,2 prosentpoeng fra samme periode i fjor.