Norge

Dagens viktigste nyheter så langt

Dette er de viktigste nyhetene fra fredag 10. april så langt.

Publisert

Økonomer venter renteøkning etter inflasjonshopp

Marstall fra SSB viser en prisvekst på 3,6 prosent, og økonomer er styrket i troen på at Norges Bank vil sette opp renta.

Harald Magnus Andreassen i Sparebank 1 Markets tror på en mai-økning, mens Kjersti Haugland i DNB Carnegie mener juni er mer sannsynlig, ifølge E24.

Mistanken svekket etter ambassadeeksplosjonen

Mistanken mot moren og de to eldre brødrene som er siktet for terrorbombing ved USAs ambassade i Oslo i mars, er svekket, opplyser politiadvokat Christian Hatlo til VG.

– Hypotesen om at han har gjort det alene, er noe styrket, sier han. Den yngste brorens forsvarer, Øystein Storrvik, sier konflikten i Midtøsten var motivet.

Stort sikkerhetsoppbud i Pakistan før fredssamtaler

Opptil 10.000 sikkerhetsstyrker er satt inn i Islamabad før fredssamtalene mellom Iran og USA starter fredag. Pakistan spilte en nøkkelrolle i meklingen som førte til en to uker lang våpenhvile.

Gapet mellom partene er fortsatt enormt. USA har levert en 15-punktsliste med krav til Iran, mens Iran svarte med en 10-punktsplan som blant annet krever kontroll over Hormuzstredet og opphevelse av alle sanksjoner.

Over 4 millioner fordrevet under Iran-krigen

Over 4 millioner mennesker er drevet på flukt i Midtøsten siden Iran-krigen startet i slutten av februar, melder Verdens helseorganisasjon (WHO).

Ifølge WHO er 4100 mennesker drept og 45.700 såret siden USA og Israel gikk til angrep på Iran, og Israel angrep Libanon. 3,2 millioner er fordrevet i Iran og over 1 million i Libanon.

Brudd i lønnsforhandlingene i byggenæringen – kan bli storstreik

Fellesforbundet og NHO Byggenæringen ble ikke enige i den frivillige meklingen om årets lønnsoppgjør. Partene møtes nå til tvungen mekling hos Riksmekleren med frist ved midnatt 14. april.

Blir de ikke enige, kan nær 17.000 ansatte i byggenæringen tas ut i streik. – Vi håper på en løsning hos Riksmekleren, sier forhandlingsleder Joachim Espe.

Kirkeeide tok NM-gull og kongepokalen i skiskyting

Maren Hjelmeset Kirkeeide (23) vant sprinten under NM i skiskyting fredag med kun én bom, og var 27,4 sekunder foran Ingrid Landmark Tandrevold på sølvplass.

Tandrevold måtte tåle to strafferunder på stående skyting, mens Kirkeeide traff fire av fem blinker. Julie Tronerud Kvelvane tok bronsen etter fullt hus på skytebanen.

Håndballegenden Lunde får sin egen TV-dokumentar

Det europeiske håndballforbundet EHF og Infront Productions lager en dokumentarfilm om den norske keeperlegenden Katrine Lunde, som beskrives som «banebrytende».

Dokumentaren får premiere sent i 2026, i forbindelse med EM-sluttspillet. Innspillingen starter denne helgen i Kristiansand, der Lunde får sin offisielle avskjedskamp for landslaget.