Dagens viktigste nyheter så langt
Dette er de viktigste nyhetene fra søndag 8. mars så langt.
Eksplosjon ved USAs ambassade i Oslo
PST har kalt inn ekstra ressurser etter en eksplosjon ved USAs ambassade i Oslo natt til søndag. Ingen ble skadet i hendelsen, som etterforskes bredt. Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen (Ap) kaller det en uakseptabel hendelse som tas på største alvor.
Politiet fikk melding om eksplosjonen ved en av inngangene på ambassaden rundt klokken 1 natt til søndag. Hendelsen førte kun til mindre materielle skader, og ingen er så langt pågrepet. Politiet ber om tips fra personer med observasjoner i området rundt Makrellbekken mellom midnatt og klokken 2.
Politiet om ambassadeeksplosjon: Målrettet angrep
Politiet mener eksplosjonen på den amerikanske ambassaden i Oslo natt til søndag var et målrettet angrep. Det er naturlig å se hendelsen i sammenheng med den sikkerhetspolitiske situasjonen, men politiet har foreløpig ingen mistenkte.
Politiet fikk melding om eksplosjonen klokken 01.03 og har iverksatt en omfattende politiaksjon. Det er større materielle skader på inngangspartiet, trolig forårsaket av en eksplosiv innretning. Politiet mener det ikke er fare for utenforstående.
Emiratene avviser påstand om angrep på iransk anlegg
De forente arabiske emirater angrep et iransk vannavsaltingsanlegg, erfarer den israelske nettavisa Ynet. En emiratisk embetsmann sier til Jerusalem Post at dette ikke er tilfelle, og også Israel har avvist all innblanding i angrepet.
Ynet skriver at israelske vurderinger er at det kun dreier seg om et signal til det iranske regimet. Emiratene har gjentatte ganger blitt angrepet med raketter og droner den siste uka.
Klæbo vant verdenscupen sammenlagt etter tiende strake seier
Johannes Høsflot Klæbo vant 10-kilometeren i Lahti og sikret sin andre strake sammenlagtseier i verdenscupen. Trønderen har slitt med sykdom denne uken, men slo Martin Løwstrøm Nyenget med 22,1 sekunder.
Klæbo mener de seks OL-gullene i Italia står igjen som sesongens høydepunkt. – Når du skal summere opp denne sesongen, er det ingen som kommer til å huske verdenscupen, sier 29-åringen til Viaplay.
Vickhoff Lie tok andreplass i super-G
Kajsa Vickhoff Lie (27) ble nummer to i super-G-rennet i italienske Val di Fassa. Hun havnet 26 hundredeler bak vinneren Elena Curtoni etter et litt rufsete parti som bremset farten.
Det var hennes ellevte pallplass i verdenscupen og den tredje for sesongen. For en drøy uke siden ble Lie treer i super-G i Andorra.
Mercedes tok dobbeltseier i Formel 1-åpningen
George Russell vant årets første Formel 1-løp i Australia, med lagkamerat Kimi Antonelli på andreplass. Mercedes utnyttet strategisk runder bak sikkerhetsbilen, mens Ferrari-førerne Charles Leclerc og Lewis Hamilton opplevde koordineringsproblemer med depotbesøk.
Flere lag opplevde problemer med de nye 2026-bilene, som er kortere, smalere og lettere med aktiv aerodynamikk. Aston Martin-sjåførene måtte bryte grunnet kraftige vibrasjoner, mens Oscar Piastri var ute før start. Debutant Arvid Lindblad endte på 8. plass.
Fire skadet etter båtulykke i Bamble
Én person er kritisk skadet og tre har moderate skader etter at en båt begynte å ta inn vann i Bamble i Telemark natt til søndag. Fire personer forsøkte å ta seg ut i Sandvika med en mindre båt.
To personer svømte til land, mens de to andre ble reddet i vannet. Én er fløyet til Oslo universitetssykehus av redningshelikopter og de tre andre er sendt til lokalt sykehus.