Dagens viktigste nyheter så langt

Dette er de viktigste nyhetene fra lørdag 17. januar så langt.

Publisert

Eide møter Danmarks utenriksminister i Oslo

Utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) møter Danmarks utenriksminister Lars Løkke Rasmussen i Oslo søndag ettermiddag, der Grønland blir et sentralt tema, opplyser Utenriksdepartementet.

Løkke møtte tidligere denne uken USAs visepresident J.D. Vance og utenriksminister Marco Rubio i Washington om stridighetene rundt USAs ønske om å ta over Grønland. Etter møtet måtte Løkke gjøre det klart for USA at det danske kongerikets suverenitet er en rød linje.

Tusenvis demonstrerer for Grønland i København

Rådshuspladsen i København er fylt opp med tusenvis av mennesker som demonstrerer til støtte for Grønland. Demonstrasjoner avholdes også i Aarhus, Odense, Aalborg og Esbjerg, samt i Nuuk på Grønland.

Demonstrasjonene kommer etter Donald Trumps gjentatte trusler om amerikanske overtakelse av øya. Julie Rademacher, leder for Uagut, sier det er viktig å vise at dette ikke bare er en kamp for Grønland, men også for frihet og demokrati.

Khamenei kaller Trump «en kriminell»

Irans leder ayatolla Ali Khamenei kaller president Donald Trump «en kriminell» som har påført det iranske folket skade og bakvaskelse. Han holder Trump ansvarlig for drepte og sårede i forbindelse med protestene.

Iran Human Rights meldte onsdag at minst 3428 demonstranter er drept. Trump har uttalt at USA vil iverksette svært kraftige tiltak dersom iranske myndigheter begynner å henge demonstranter.

Anna Odine Strøm på pallen i Kina

Anna Odine Strøm hoppet 127 meter og endte på 2.-plass i verdenscuprennet i kinesiske Zhangjiakou lørdag. Nika Prevc fra Slovenia vant med et hopp på 134,5 meter, mens Nozomi Maruyama fra Japan tok tredjeplassen.

Arrangøren avlyste kvalifiseringen grunnet kraftig vind, og 1. omgangen ble utsatt med over halvannen time. Det ble kun hoppet en omgang i rennet.

Hagen tok rekordseier i Oberhof

Ida Marie Hagen tok en oppskriftsmessig seier i kompaktøvelsen i kombinert i tyske Oberhof lørdag. Med seieren er 25-åringen nå den mestvinnende kvinnelige kombinertløperen med 24 verdenscuptriumfer.

Hagen står med seks strake seire i årets verdenscupsesong og har vunnet sju av åtte renn. På herresiden tok Jens Lurås Oftebro sesongens første seier, mens bror Einar endte på tredjeplass.

Kommuneoverlege fraråder russetreff på Geilo

1000 russ er invitert til utendørs festival på Geilo siste helgen i januar, med ventet temperatur ned mot 15 minusgrader. Kommuneoverlege Karin Møller frykter akutt nedkjøling og gir sterk anbefaling om ikke å gjennomføre arrangementet, skriver Bergens Tidende.

Helsemyndighetene mener arrangementet er for dårlig planlagt og er bekymret for evakueringsmuligheter. Daglig leder i Nordic Russ, Karl-Kristian Kristensen, er uenig og sier de har leid inn 15 vektere, varmetelt og transport for å ivareta sikkerheten.

Norske soldater nær ved å bli truffet under øvelse i Litauen

Statens havarikommisjon undersøker en alvorlig skytehendelse under en norsk militærøvelse i Litauen 4. desember i fjor. Flere soldater var da nær ved å bli truffet av mitraljøseskudd, skriver Forsvarets forum.

Under en skarpskytingsøvelse med mekanisert infanteri ble det avfyrt flere skudd mot et målskivearrangement. Samtidig hadde soldater rykket fram i skogen bak. Ingen personer ble fysisk skadet, og øvelsen ble stanset umiddelbart.