Coop-ansatt Ap-politiker blir eneste stortingsrepresentant med doktorgrad
36 år gamle Kristine L. Solli ser ut til å bli eneste representant på Stortinget med doktorgrad i neste periode. Selv vil hun savne butikkjobben på Coop Extra.
Siste
-
Kronprinsesse Mette-Marit innrømmet i private eposter at hun googlet Epstein
-
Danske og svenske kongelige avviser Epstein-møter
-
Kongehusekspert om Epstein-forhold: – Må være bevisst på hvem man omgås
-
Asle Toje avviser kontakt med Epstein
-
Norske diplomatbarn skulle få 10 millioner dollar i Epstein-testamente
Bare én av de 169 representantene har doktorgrad, viser en kartlegging Khrono har gjennomført over utdanningsbakgrunnen til det kommende Stortinget.
Arbeiderpartiet fikk inn fire representanter fra Sør-Trøndelag, der Solli sto på fjerdeplass på listen. Hun mener drahjelp fra finansminister og tidligere Ap-leder Jens Stoltenberg på tampen av valgkampen ga det lille ekstra som fikk henne innvalgt.
– Jeg hadde et lite håp, men samtidig visste vi at det kom til å bli ekstremt jevnt. De siste timene var veldig spennende, sier Solli til Khrono.
Solli har doktorgrad i politikk fra Cardiff University i Wales. Graden avla hun omtrent samtidig som koronapandemien brøt ut i 2020, og hun sier hun ble usikker på hva hun skulle bruke utdanningen til.
Hun valgte å engasjere seg i lokalpolitikken, ble etter hvert leder for Løkken Arbeiderparti og kom inn i kommunestyret. Samtidig har hun jobbet på Coop Extra, en jobb hun har hatt tilknytning til siden hun var 18 år.
– Det blir spesielt å forlate butikken. Jeg har et godt forhold til alle kundene og kollegaene mine, og det blir rart ikke å se dem hver dag, sier Solli.
Fire andre politikere som har doktorgrad stilte også til valg – to fra MDG og to fra KrF – men partiene fikk ikke nok stemmer til at de ble innvalgt.
(©NTB)