Norge

Budsjettkampen i gang: – Det er vilje til å komme i mål sammen

Det var langt mellom smilene da de rødgrønne partiene startet det første forhandlingsmøtet om neste års statsbudsjett. Da de kom ut igjen, var de litt blidere.

Serveringen er klar i statsrådsalen før budsjettforhandlinger starter i Stortinget fredag. Arbeiderpartiet møter Sp, MDG, SV og Rødt til forhandlinger.
Publisert Sist oppdatert

En etter en kom de finanspolitiske forhandlingslederne fra hvert av de fem partiene til den mye omtalte statsrådsalen i Stortinget fredag formiddag.

Stemningen var ganske alvorlig da de gikk inn, men noe lettere da de kom ut etter det første, timeslange møtet.

For SV, Senterpartiet, Rødt og MDG har alle satt seg mål om å få sine solide politiske fotavtrykk i neste års statsbudsjett.

– Nå er det sånn at alle partiene har kommet med sine krav og hva som er viktig for dem. Her er det mange fellestrekk, mange felles ambisjoner, og ikke minst det som er ganske tydelig uttrykt: En vilje til å komme i mål sammen, sier Aps Tuva Moflag, som skal lede forhandlingene.

– Gleder meg

Bak lukkede dører må Arbeiderpartiet de neste to ukene forsøke å navigere mellom krav om både lavere og høyere drivstoffavgifter, en anseelig sum til tannhelsereform og ikke minst et nesten unisont krav fra alle de fire andre partiene om å endre finansminister Jens Stoltenbergs forslag til skattelettelser.

Det er mindre tid enn tidligere år, og med en budsjettramme fra Arbeiderpartiets side som flere har kommentert.

– Jeg gleder meg. Det blir jo tøffe uker dette her, men jeg tror vi blir venner til slutt. Vi har noen floker vi må løse opp, sa Mímir Kristjánsson blidt.

Drivstoffavgifter

– Det kommer til å bli tunge samtaler, sa MDGs Oda Indgaard på veien inn til forhandlingene.

Hun sier de trenger kutt i klima- og gassutslippene. I partiets alternative statsbudsjett som ble lagt fram torsdag, går MDG inn for kraftig skjerping av de samme drivstoffavgiftene som Senterpartiet vil ha kutt i.

Senterpartiets Bjørn Arild Gram ville ikke utdype drivstoffpris-ultimatumet han la fram sammen med partileder Trygve Slagsvold Vedum sist uke, på veien inn, men lettet litt på sløret da han sammen med de andre kom ut igjen.

– Det er godt å være i gang. Jeg føler at jeg har fått presentert Senterpartiets krav på en fin måte, sa Gram.

Stram ramme

SVs Marthe Hammer sier til NTB at det store problemet for årets budsjettforhandlinger er at Arbeiderpartiets og regjeringens utgangspunkt gir et lite forhandlingsrom.

– Rammen kommer til å være noe av det aller, aller viktigste, og vanskeligste i dette budsjettet, sier Hammer.

Uten flere friske penger inn i budsjettet kan det bli harde tak mellom partiene i prioriteringene mellom avgiftslette, skattekutt og klimatiltak. Hammer føyer seg inn i rekken av de andre partiene som har kritisert regjeringen for å ha gått tilbake og kuttet i tidligere budsjettenigheter.

– Det meste kan jo kjøpes for penger i dette budsjettet. Det hadde jo hjulpet veldig, spesielt for en del viktige klimakutt som er effektive, men de koster jo, sier Hammer.

– Ikke noe å gi

Med noen felles krav, men også dyp uenighet på helt sentrale områder, skal de fem partiene på rødgrønn side i Stortinget prøve å bli enige om Norges statsbudsjett for 2027.

De fem partiene har to uker på seg til å flytte på milliarder og bli enige om et budsjett som kan bankes gjennom.

– For oss er det helt uaktuelt å gå med på et budsjett som ikke kutter klimagassutslippene, og ikke bidrar til stor klimaomstilling, sier Indgaard, som deltar i de lukkede forhandlingene for første gang.

– Vi har gitt et tydelig skatteløfte, og det akter vi å holde. Samlet skatt og avgiftstrykket kommer ikke til å øke noe i forhandlingene der, har det ikke noe å gi, sier Tuva Moflag.

– Vi prøver å være konstruktive og finne løsninger, sier Rødts Mímir Kristjánsson, men han trekker fram at for Rødt er det viktig med penger til tannhelsereformen, frys av norgesprisen og endringer i skattekuttene som Ap har foreslått.

Klimaskjerf

– Det oppfatter jeg at alle fire partiene er mot. Det er LO mot, og skal jeg gjette, så tror jeg at de fleste av Arbeiderpartiets politikere også er mot. Sånn at det må vi bare gjøre noe med, sier han om skattelettelsene.

På veien inn i møterommet holdt Oda Indgaard opp et over to meter langt skjerf som viser utviklingen i temperaturen fra 1850 og fram til i dag. Skjerfet har hun fått fra engasjerte mødre.

– Så dette skjerfet skal Tuva få for at hun også skal huske hvorfor vi i MDG sitter i det rommet, sier hun.

Skjerfet endte på forhandlingsbordet.