Verden

Brutale hjemmeran skremmer de rikeste

En bølge av voldelige hjemmeran har skapt uro blant de rikeste rundt Genèvesjøen. Nå presses myndighetene til å slå hardere ned på gjengene.

Ifølge politiet gjør gjengene grundig forarbeid. Sosiale medier brukes blant annet til å kartlegge dyre klokker, biler, ferier og andre tegn på høy formue. På bildet vifter en tilskuer med det sveitsiske flagget mens syklister passerer under den niende etappen av Tour de France.
Publisert Sist oppdatert
SE SISTE NYHETSVIDEO

(Artikkelen er først publisert av Finansavisen):

Områdene rundt Genèvesjøen er kjent for diskresjon, formuer og høy sikkerhet. Nå har en bølge av brutale hjemmeran skapt uro blant noen av regionens rikeste innbyggere.

– Denne trenden har den siste tiden blitt langt mer organisert, målrettet og vanlig, sier Florence Bettschart-Narbel, medlem av parlamentet i kantonen Vaud, til Financial Times.

Hun frykter at utviklingen kan skade Sveits' omdømme som et trygt sted å bo og drive virksomhet.

– Vi er bekymret for virkningen på Sveits' attraktivitet for utlendinger og selskaper, sier hun.

Folk innen private banking, råvaretrading og andre deler av næringslivet skal være blant dem som har blitt rammet. Ranene skjer gjerne mens folk er hjemme, og i flere tilfeller har beboerne blitt truet med våpen før gjerningspersonene har stukket av med klokker, smykker og andre verdisaker.

Alain Prost blant ofrene

Et av de mest profilerte ofrene er den firedobbelte Formel 1-verdensmesteren Alain Prost.

Hjemmet hans utenfor Nyon ble ranet i mai. Ett familiemedlem fikk lettere skader i hodet, mens et annet ble tvunget til å åpne en safe med verdisaker.

En råvaretrader i Genève forteller anonymt til Financial Times om en venn som ble utsatt for et enda mer dramatisk angrep. Ranerne skal ha tatt med seg familiens tenåringsbarn i fluktbilen, før barnet ble sluppet fri like før grensen til Frankrike.

I fjor ble det registrert 18 «homejackings» i Genève, opp fra 15 året før. Samtidig falt det samlede antallet ran med rundt 20 prosent.

Bekymringen har også spredt seg til næringslivet. I en fersk undersøkelse sier 70 prosent av bedriftene i Genève-regionen at sikkerheten har blitt dårligere de siste tre årene.

Gjenger fra Sør-Frankrike

Politiet mener flere av ranene kan knyttes til organiserte gjenger fra Frankrike.

Syv av fjorårets angrep skal ha blitt koblet til ulike grupper fra Sør-Frankrike. Fire serbiske statsborgere og syv franske statsborgere bosatt i Marseille-området er blitt knyttet til sakene.

Ifølge politiet gjør gjengene grundig forarbeid. Sosiale medier brukes blant annet til å kartlegge dyre klokker, biler, ferier og andre tegn på høy formue.

Det har igjen satt søkelyset på den lange og åpne grensen mellom Sveits og Frankrike.

– Det er vår plikt å iverksette tiltak for å slå tilbake denne kriminaliteten, som dessverre er importert, sier Vincent Subilia, direktør for handelskammeret i Genève og medlem av kantonsparlamentet, til FT.

Politikerne diskuterer nå flere tiltak, blant annet flere politifolk, målrettede kontroller ved grensen og bedre tilgang til databaser over bilskilt.

Vil skjerme boligeierne

Også åpenheten rundt eiendomskjøp har havnet i søkelyset.

I Genève offentliggjøres i dag blant annet navn på kjøpere og kjøpesum ved eiendomstransaksjoner. Nå ønsker flere politikere å endre ordningen, fordi informasjonen også kan gjøre det lettere å finne ut hvor svært velstående personer bor.

I Vandœuvres, en av Genèves rikeste kommuner, planlegges det dessuten en «virtuell grense» med kameraovervåkning og automatisk skiltgjenkjenning ved innfartsveiene.

– I absolutte tall er nivået ikke høyt, men Sveits er svært åpent og trygt. Vi er ikke vant til denne typen kriminalitet, sier Bettschart-Narbel.

– Det er viktig å handle.