Brått fall i registrering av elbiler så langt i år
34.000 elektriske personbiler ble registrert i desember, måneden før momsgrensen ble senket til 300.000 kroner. Halveis ut i januar er tallet rundt 300.
Annonse
Siste
-
Fire drept i israelsk angrep i Libanon
-
Fransk minister kritiserer ytre venstre etter at ung mann ble drept i Lyon
-
Irans utenriksminister på vei til Europa for nye atomsamtaler
-
Savnet mann funnet omkommet under leteaksjon i Rauma
-
Kulda biter seg fast – men et lite håp om mer vinterferiesnø østafjells
Fra 1. januar ble momsgrensa på 500.000 kroner senket til 300.000. Det førte til at mange kjøpte elbil mot slutten av året – og at tallet på nyregistreringer denne måneden har falt voldsomt.
I november og desember ble det til sammen registrert drøye 57.000 personbiler, der over 34.000 av dem ble registrert i årets siste måned, skriver Elbil24.
Etter endt arbeidsdag 14. januar var det bare registrert 759 elbiler – og bare rundt 300 av dem var personbiler, ifølge nettstedet, som viser til elbilstatistikk.no.
Tross lave tall så langt i år, tror Opplysningsrådet for veitrafikken (OFV) at 2026 blir et godt år for bilsalget – blant annet fordi det blir ytterligere økt moms på elbiler i 2027 og 2028.