Bosettere på Vestbredden anklages for å drepe sauer
Bosettere på den okkuperte Vestbredden anklages for å ha drept 117 sauer tilhørende lokale beduiner og for å ha stjålet flere hundre til.
Et vitne i den palestinske landsbyen al-Kaabaneh i Jordandalen forteller at flere grupper med bosettere overfalt landsbyen og angrep sauene med kniver og skytevåpen, mens israelske militære betraktet opptrinnet uten å gripe inn.
Den palestinske ministeren Moayad Shaaban fordømmer angrepet og kaller det ledd i en strategi for å skape frykt og jage palestinere bort fra området sitt.
Minst en familie bestemte seg for å flytte etter det siste angrepet.
– De var væpnet, de stjeler esler og sauer. Midt på natten kommer de og begynner å skyte mot oss. Nå flytter jeg. Jeg vil beskytte barna mine, sauene mine og eksistensen min. I går var jeg trygg, men nå vet jeg ikke hva som skjer, sier Tareq Kaabaneh.
FN kritiserte tidligere i uka jødiske bosettere og israelske militære for å stå for en kraftig opptrapping av angrepene på palestinere på den okkuperte Vestbredden. FNs høykommissær for menneskerettigheter sier at det har vært 757 bosetterangrep på palestinere siden nyttår, en økning på 13 prosent fra i fjor.
Minst 964 palestinere er drept av bosettere og israelske militære på Vestbredden siden krigen i Gaza startet i oktober 2023. Samtidig er 53 israelere drept i palestinske angrep eller i sammenstøt.
FNs øverste domstol, ICJ, fastslo i fjor at Israels okkupasjon av palestinske områder, inkludert Vestbredden, er ulovlig og må ta slutt fortest mulig. Israel bestrider dette og viser til sikkerhetsbehov og det de kaller historiske og bibelske bånd til området.