Boligutleiere spår tøff prisvekst i Oslo
Utleiemegleren mener knapphet på små, sentrale leiligheter og lav boligbygging vil gi fortsatt kraftig prispress neste år. De frykter Oslo kan bli en by for høytlønnede.
Siste
-
Kombinertdrama da Ida Marie Hagen knuste alle i Ramsau – tysk løper falt sammen
-
Norsk barnekor går viralt
-
Putin: Tror ikke Ukraina er klare for fredssamtaler
-
Etterforskningen av bussulykken i Stockholm henlegges: – Sjåføren ble rammet av plutselig sykdom
-
Egenandelsregler for blåresept endres kraftig fra nyttår
– Skattepolitikken har rammet boligmarkedet hardt, sier administrerende direktør Stian Carlsen i Utleiemegleren til Finansavisen.
Meglerforetaket venter at leieprisene vil stige mer enn inflasjonen neste år, med sterkest press i Oslo, Bergen og Stavanger. De viser til lav boligbygging, vedvarende etterspørsel og knapphet på små, sentrale leiligheter.
Nasjonalt anslår Carlsen at prisveksten i porteføljen ligger på rundt fem prosent i år. I tredje kvartal flatet veksten ut, men prisnivået holdt seg høyt. I Oslo spår meglerforetaket en leieprisvekst på 6–8 prosent.
– Prisveksten vil bli knallhard for mange. Det kan vi takke den vedvarende høye renten, den lave utviklingen av nybygg og den lave sekundærboligandelen for. For ikke å nevne skattepolitikken, sier Carlsen.
Han advarer samtidig mot at pressområdene kan få økende problemer med å rekruttere arbeidskraft uten tiltak som bedrer balansen mellom tilbud og etterspørsel.
– Oslo risikerer å bli en by primært for høytlønnede, sier Carlsen.
juleideer fra kreative ideer