Norgesferie
Bobil- og campingferie mer miljøvennlig enn cruise og sydenferie
Ferie med bobil eller campingvogn er mer miljøvennlig enn både storbyferie, chartertur til Syden og båtferie langs norskekysten, ifølge en ny rapport. Cruiseferie er miljøverstingen.
De mest miljøvennlige ferieformene er hjemmeferie eller fottur i fjellet med telt, ifølge en ny rapport fra Østfoldsforskning.
Rapporten er levert på oppdrag fra Norges Caravanbransjeforbund (NCB). NCB ønsket å finne ut av om bobilferie kan regnes som miljøvennlig. I undersøkelsen er det tatt utgangspunkt i en ukes ferie bestående av transport, overnatting, mat og aktiviteter.
Forskerne tok utgangspunkt i vanene til bobilenes største forbruksgruppe: par i 60-årene.
– Halvparten av sydenferie
Både bobil- og campingferie kom relativt godt ut i forskningsrapporten.
«En vanlig bobilferie kommer ikke ut som det mest klimavennlige alternativet, men gir halvparten så store klimagassutslipp som en sydenferie og er enda langt bedre enn en cruiseferie. Siden dette er typiske alternativer for en som velger bobilferie, er sjansen stor for at man unngår klimagassutslipp ved å ikke tvinge folk over fra bobil til andre ferieformer», er konklusjonen i rapporten.
Les også: Dette må du se etter når du kjøper brukt bobil
– Caravanbransjen har lenge vært veldig nysgjerrig på hvordan bobilen kommer ut i en slik miljørapport. Resultatene er omtrent som forventet. Bobilen forurenser når den kun vurderes som et kjøretøy, men vurdert som et ferie- og fritidskonsept blir bobilen et veldig mye bedre alternativ enn andre sammenlignbare ferieformer, sier generalsekretær i Norges Caravanbransjeforbund, Geir Holm i en pressemelding.
Les også: Ny app gir oversikt over gratis bobilovernatting
Artikkelen fortsetter under grafene.
Frykter avgiftsøkning
Bakgrunnen for at NCB ønsket en slik rapport, er at Venstre tidligere har foreslått å fjerne fordelene bobil har tilknyttet engangsavgift. En endring NCB frykter vil skade bransjen og dens verdiskapning og arbeidsplasser.
– Bobilen brukes ikke som transportmiddel til jobben. Den brukes ikke til å kjøre barna i barnehagen eller på trening. Bobilen er og blir et ferie- og fritidskonsept på lik linje med fritidsbåter. Bobilen må derfor avgiftsbelegges med dette som utgangspunkt, mener Holm.
NCB vil jobbe opp mot politikerne for å skape en forståelse for at bobilen ikke er et transportmiddel, men et ferie- og fritidskonsept.
Jon Gunnes er stortingspolitiker og transportpolitisk talsperson for Venstre. Han skriver i en e-post til ABC Nyheter at partiet er opptatt av at det skal lønne seg å ta miljøvennlige valg, også når det gjelder transport og ferie.
– Nullutslippsbiler hadde 45,3 prosent markedsandel blant personbilene i september 2018. Venstre mener det er et stort potensiale for lav-/nullutslippskjøretøy også innen bobilsegmentet, og oppfordrer NCB å arbeide for at også bobilprodusentene kommer med mer miljøvennlige alternativer, skriver Gunnes.
På spørsmål om Venstre vil foreslå de samme avgiftsøkningene til statsbudsjettet i år som de foreslo senest i fjor, er svaret:
– Regjeringen legger frem sitt forslag til statsbudsjett mandag 8. oktober. Det vil inneholde regjeringens og Venstres forslag til avgifter for 2019. Vi kan ikke kommentere konkrete forslag i statsbudsjettet før det er lagt frem.
Les også:
Bli med inn i Norges dyreste bobiler
Aldri er det solgt flere bobiler i Norge
De litt «rimeligere» luksusbobilene