Verden
Bjørn fanget etter storstilt jakt i japansk storby
En bjørn som har skapt stor frykt i den japanske byen Utsunomiya, ble tirsdag fanget. Det er ikke klart hva som skjer med den.
Bjørnen antas å veie 100 kilo og er de siste dagene blitt observert en rekke ganger, første gang på lørdag. Tirsdag ettermiddag dukket den opp igjen i et boligområde.
Under en storstilt jakt hvor politiet sperret av et større område, mens TV-stasjoner filmet fra helikopter, ble bjørnen skutt med en bedøvelsespil. Den ble deretter lastet inn i et bur og ble kjørt vekk. Det er foreløpig ikke klart hvilken skjebne den får.
Det er aldri tidligere blitt sett bjørn i byen, som har en halv million innbyggere og ligger om lag 10 mil nord for Tokyo. 94 skoler i byen ble stengt som følge av frykten for bjørnen.
Japan har opplevd stadig flere bjørneangrep, og i år har myndighetene opprettet en innsatsgruppe som skal forsøke å redusere antall personer som blir skadet eller drept i slike angrep.
I fjor ble det registrert 238 ofre, hvorav 13 døde, ifølge miljøverndepartementet.
Kragebjørn, som lever i store deler av Asia, regnes som en sårbar art, men antallet anslås å ha blitt tredoblet siden 2012 som følge av mindre jakt. Ifølge eksperter har klimaendringene redusert bjørnens tilgang på eike- og bøkenøtter.
I tillegg har fraflyttingen fra landsbygda og mindre dyrket mark gjort at bjørnene leter etter mat stadig tettere på bebyggelse.