Bill Clinton på plass i Epstein-høring: – Jeg gjorde ikke noe galt
USAs tidligere president Bill Clinton er klar for å vitne om sine bånd til Jeffrey Epstein til den amerikanske kongressens kontrollkomité.
SE SISTE NYHETSVIDEO
Den tidligere presidenten ankom i 17-tiden fredag norsk tid samfunnshuset i småbyen Chappaqua i delstaten New York. Kort tid etter begynte han å lese opp sitt åpningsinnlegg, skriver CNN.
Samtidig publiserte han åpningsinnlegget sitt i sosiale medier.
– Jeg hadde aldri fløyet på flyet hans hvis jeg visste hva han gjorde. Jeg hadde meldt meg og ledet kravet om rettferdighet for forbrytelsene hans, sier Clinton ifølge uttalelsen.
– Jeg vet hva jeg så, og viktigere: hva jeg ikke så. Jeg vet hva jeg gjorde, og viktigere: hva jeg ikke gjorde. Jeg så ingenting, og jeg gjorde ikke noe galt, sa Clinton, som fyller 80 år i august.
Tok Hillary i forsvar
Bill Clinton følger etter sin kone Hillary Clinton, som torsdag fortalte medlemmene av kontrollkomiteen i Kongressen at hun ikke kan huske å ha møtt Epstein, og ikke visste noe om hans seksuallovbrudd.
Clinton tok kona i forsvar i åpningsinnlegget sitt. Han kritiserer komiteen for å kalle henne inn, og sier at hun aldri reiste med Epstein eller besøkte eiendommene hans.
– Hun hadde ingen ting å gjøre med Jeffrey Epstein. Ingenting. Hun husker ikke engang å ha møtt ham, sa Bill Clinton.
– Uansett om dere stevnet 10 eller 10.000 personer, så var det feil å inkludere henne, sa han.
Bilder av Clinton
Bill Clinton derimot, har vært passasjer på Epsteins fly flere ganger tidlig på 2000-tallet, og bilder av ham sammen med kvinner med sladdede ansikter fins i de millioner av filer som er offentliggjort.
Han nekter for å ha gjort noe galt og beklager at han hadde bånd til Epstein.
Det er kontrollkomiteen i Representantenes hus som har krevd at Bill og Hillary Clinton avgir vitnemål under ed. Minst én av republikanerne i komiteen har allerede varslet at det vil bli spørsmål om bilder av Bill Clinton som er funnet i Epstein-filene.
– Må besvare spørsmål
Komiteens republikanske leder James Comer sier at Clinton-paret ikke er anklaget for å ha gjort noe galt, men må besvare spørsmål om Epsteins bånd til deres veldedige stiftelse.
– Mektige og velstående menn – og kvinner for den saks skyld – fra hele verden har hatt mulighet til å komme unna med alvorlige forbrytelser uten å ha blitt stilt til ansvar, uten en gang å ha måttet svare på spørsmål, sa Comer i forkant av fredagens høring.