Norge
Bil holdt høy fart mot prideparade i Orkanger: – Ikke hatmotivert
En bil som holdt høy hastighet mot en prideparade på Orkanger 15. august, var ikke motivert av hat mot pride, konkluderer politiet.
Politiet fikk melding fra deltakere i paraden om at bilen hadde bråbremset og presset seg gjennom en rundkjøring. PST i Trøndelag ble orientert, og politiet gjennomførte avhør og gjennomgikk digitale spor.
– Etterforskningen har avdekket at det ikke er holdepunkter for at det var motivert av hat mot pride, men at det er snakk om en trafikkovertredelse, sier påtaleansvarlig Ragnhild Huseby i Trøndelag politidistrikt i en pressemelding.
Føreren av bilen er ilagt forelegg for to overtredelser av vegtrafikkloven.
Politiet opplyser at det ikke foreligger konkrete trusler mot Trondheim prideparade, som arrangeres lørdag 12. september.
– Vi oppfordrer alle til å leve som normalt og til å delta på arrangement som planlagt, sier seksjonsleder Thomas Kvam.