Bessent kraftig ut mot Powell: – Ville fått sparken

Finansminister Scott Bessent mener Jerome Powells opptreden truer Fed’s integritet og varsler at Trump snart kan velge ny sentralbanksjef.

KRITISERER: Finansminister Scott Bessent ut mot sentralbanksjef Jerome Powell.
Publisert

SE SISTE NYHETSVIDEO

Denne artikkelen ble først publisert av Finansavisen.no

USAs finansminister Scott Bessent kommer med sin kraftigste kritikk hittil mot sentralbanksjef Jerome Powell. I et intervju med CNBC tirsdag tok Bessent avstand fra Powells planlagte deltakelse i en rettssak, hvor Fed-guvernør Lisa Cook utfordrer avskjeden sin fra styret. WSJ omtalte saken først. 

– Det er upassende at han møter opp. Det er et forsøk på å legge tommelen på vektskålen til fordel for institusjonen, sier Bessent til avisen.

Han rettet også kritikk mot Powells håndtering av pandemien, inkludert de omfattende «støttekjøpene» som har ført til store tap for Federal Reserve. I tillegg stilte han spørsmål ved Powells manglende møte med føderale påtalemyndigheter før det ble utstedt en granskningsordre mot Feds byggeprosjekt, samt avgangen til flere toppledere grunnet regelbrudd.

– Ville fått sparken

– Hvis dette hadde skjedd i et Wall Street-selskap, ville toppsjefen fått sparken, fortsetter Bessent.

Powell og Federal Reserve er oppført som med-saksøkte i Lisa Cooks søksmål, der hun bestrider Trumps forsøk på å fjerne henne fra styret. Det er ikke uvanlig at sentralbanksjefer møter opp i slike rettssaker, blant annet gjorde Paul Volcker det samme i 1985. Bessent har selv vært til stede ved Høyesterett, da han i november fulgte en sak om Trumps globale tollpolitikk, uten selv å være part i saken.

Kritikken kommer samtidig som Trump forbereder seg på å velge Powells etterfølger, noe som kan skje allerede neste uke, ifølge Bessent.