Norge

Barth Eide etter USA-valget: – Må ta større ansvar for vår egen sikkerhet

Utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) mener USA-valget sender et klart signal om at Norge må ta større ansvar for egen sikkerhet.

Utenriksminister Espen Barth Eide mener Norge, og verden må ta mer ansvar for egen sikkerhet etter USA-valget. Foto: Beate Oma Dahle / NTB
Publisert Sist oppdatert

– På onsdag valgte det amerikanske folk sin nye president. Den nye president Trump har sagt at han ønsker å sette amerikanske interesser først. Det er et klart signal til verden, og til oss, om at vi må ta et større ansvar for vår egen sikkerhet, sier utenriksministeren i en pressemelding.

Vi lever i en utrygg verden, påpeker utenriksministeren. Han trekker fram krigen i Ukraina.

– Det har skapt en energikrise på vårt kontinent og en helt ny sikkerhetspolitisk virkelighet. Verdens felles spilleregler, som alle land har skrevet under på i FN-pakten, er blitt helt satt til side.

Han trekker også fram krigen i Gaza, og kaller bildene derfra hjerteskjærende.

– Statsministeren og jeg har vært meget tydelige på at bruddene på krigens folkerett er uten sidestykke og totalt uakseptable, sier Eide.